Ta broń jest na ustach wszystkich. DARPA znalazła dodatkowe środki

DARPA kontynuuje rozwój pocisków hipersonicznych napędzanych silnikiem scramjet. Ta broń może całkowicie odmienić oblicze amerykańskiej armii.
Koncept pocisku scramjet /Fot. DARPA

Koncept pocisku scramjet /Fot. DARPA

Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) wybrała firmę Raytheon i jej partnera Northrop Grumman do kontynuowania prac nad rozwojem projektu MoHAWC (More Opportunities with the Hypersonic Air-breathing Weapon Concept) będącego kolejnym wcieleniem HAWC (Hypersonic Air-breathing Weapon Concept). Pentagon przyznał kontrakt o wartości 81 milionów dolarów na dalsze prace nad bronią hipersoniczną, która obecnie jest na ustach całego świata.

Czytaj też: DARPA zaczyna polowanie na “Czerwony Październik”

Salvatore Buccellato, kierownik programu DARPA, mówi:

Dalsze działania mają na celu rozwój, integrację i demonstrację technologii w celu udowodnienia skuteczności i wydajności hipersonicznych pocisków manewrujących wystrzeliwanych z powietrza. Technologie te obejmują rozwój napędu węglowodorowego napędzanego silnikiem strumieniowym, unowocześnianie algorytmów integracji samolotów i ulepszanie metod produkcji.

DARPA stawia na nową broń hipersoniczną

MoHAWC jest jednym z wielu programów broni hipersonicznej prowadzonych obecnie przez Pentagon. Pociski hipersoniczne, zdolne do poruszania się z prędkością 5 Macha lub większą w atmosferze i manewrowania w trakcie lotu, są znacznie trudniejsze do wykrycia i przechwycenia w porównaniu z konwencjonalnymi pociskami balistycznymi, które poruszają się po przewidywalnych torach lotu.

Firma Raytheon była głównym wykonawcą pierwotnego programu HAWC i przeprowadziła kilka udanych testów w locie pocisku napędzanego przez system napędu pneumatycznego Northrop Grumman. Nazywane również scramjet, silniki pneumatyczne osiągają lot hipersoniczny poprzez zasysanie tlenu z atmosfery.

Koncept pocisku HAWC /Fot. DARPA

Colin Whelan, prezes ds. zaawansowanych technologii w Raytheon, wyjaśnia:

Wyciągnęliśmy wnioski z każdego udanego testu HAWC, aby upewnić się, że jest to najbardziej zaawansowany system tego rodzaju. Kontynuacja tego ważnego programu poszerzy naszą wiedzę na temat lotów hipersonicznych i pozwoli nam zapewnić krytyczne możliwości, których potrzebują nasi żołnierze.

Raytheon i Northrop Grumman zbudują i oblecą dodatkowe pojazdy latające, wykorzystując dane i wnioski wyciągnięte podczas pierwotnego programu w celu udoskonalenia projektu broni. Zespół doda ulepszenia produkcyjne do projektu oryginalnego pojazdu i testów w locie. Szacowany termin realizacji programu to styczeń 2026 r.

Czytaj też: Superbroń USA, która ma rzucić świat na kolana. Ich lotnictwo jest tego pewne

Warto wspomnieć, że Siły Powietrzne mają dwa różne programy hipersoniczne: Air-launched Rapid Response Weapon (ARRW) i Hypersonic Attack Cruise Missile (HACM). Po tym, jak w marcu ARRW nie przeszedł wszechstronnego testu prototypu, służby zdecydowały się zrezygnować z planów zakupu tej broni i zamiast tego skupić się na bardziej udanym HACM.