Daxxify to nowa kuracja przeciwzmarszczkowa zatwierdzona przez FDA. Botoks ma poważnego rywala

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła nową kurację przeciwzmarszczkową. Daxxify, podobnie jak popularny botoks, “zamraża” zmarszczki i paraliżuje mięśnie, ale działa dwa razy dłużej od obecnych zabiegów. Dla wielu, to może być prawdziwa rewolucja w medycynie estetycznej.
Daxxify

Daxxify

Iniekcja niewielkich ilości botoksu w różne partie twarzy jest jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Botoks to tak naprawdę toksyna botulinowa, najsilniejsza znana toksyna, produkowana przez beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. Znamy siedem typów antygenowych toksyny (A-G), a kosmetyczne zastosowanie ma jej oczyszczona postać.

Botoks blokuje przewodzenie bodźców nerwowych do mięśni twarzy, które są ściśle powiązane z naszą mimiką. Warto podkreślić, że preparat działa tylko w obrębie mięśni, do których został wstrzyknięty, nie przedostaje się do innych rejonów. Efekt jest przejściowy – mija po ok. 4-6 miesiącach. Dzięki toksynie botulinowej wyraz twarzy nie zmienia się, a zmarszczki “znikają”.

Czytaj też: Wampirzy lifting. Zabieg promowany przez celebrytów śmiertelnie groźny

Mimo iż rynek medycyny estetycznej jest niezwykle pojemny (zwłaszcza w USA), to przez dziesięciolecia botoks tak naprawdę nie miał konkurencji. Aż do teraz. Daxxify może rzeczywiście zmienić rozkład sił na rynku, bo to taki “botoks2“.

Prawdziwy konkurent dla botoksu

Nad Daxxify (DaxibotulinumtoxinA-lanm) naukowcy pracowali przez lata i początkowo skupiali się na stworzeniu preparatu podobnego do botoksu, ale takiego, którego nie trzeba będzie regularnie wstrzykiwać. Podczas prac nad stabilizacją związku, naukowcy Revance Therapeutics odkryli nową technologię peptydową, która nieoczekiwanie znacznie wydłużyła trwałość preparatu, a tym samym i czas trwania leczenia.

Daxxify

Testy kliniczne fazy III, w których wzięło udział prawie 3000 osób, wykazały, że Daxxify skutecznie redukuje zmarszczki (na podobnym poziomie jak botoks), ale działa znacznie dłużej. Efekty zastrzyków z botoksu zwykle ustępują po 3 miesiącach, ale Daxxify jest trwały co najmniej przez 6 miesięcy, a u niektórych osób nawet 9 miesięcy!

O skuteczności Daxxify Amerykanie będą mogli przekonać się na własnej skórze, bo produkt został zatwierdzony przez FDA. Jest skuteczny i w pełni bezpieczny. Warto zaznaczyć, że produkt był gotowy do wejścia na rynek już w 2020 r., ale pandemia i problemy z kontrolą jakości w fabryce doprowadziły do długiego przesunięcia ostatecznej autoryzacji.

Czytaj też: Coraz więcej ofiar BBL. Brazylijski lifting pośladków najbardziej niebezpiecznym zabiegiem estetycznym

Mark Foley, CEO Revance, mówi:

Dotarcie tutaj było długą podróżą. Jesteśmy bardzo podekscytowani, ponieważ po raz pierwszy od ponad 30 lat na rynek zostanie wprowadzona prawdziwie innowacyjna neurotoksyna.

Do końca roku Daxxify będzie dystrybuowany w grupie wybranych lekarzy, a szeroko dostępność jest planowana na 2023 r. O cenach na razie nie poinformowano. Preparat może leczyć kilka problemów medycznych, w tym migreny, spastyczność mięśni, a nawet nadreaktywny pęcherz.