Deszcz nie pogarsza nastroju

Choć ciężko w to uwierzyć, szczególnie w pochmurny i deszczowy dzień, ale ludzie, którzy żyją w bardzo słonecznych rejonach świata nie są wcale szczęśliwsi niż ci, którzy często są wystawieni na działanie deszczowej i zimnej aury.

Klimat nie ma bezpośredniego wpływu na poczucie szczęścia – twierdzi prof. Paul Dolan, specjalista od nauk behawioralnych z London School of Economics. Okazuje się jednak, że to co zdecydowanie ma wpływ na samopoczucie (oraz poziom zadowolenia z życia) to… ciągłe komentowanie i narzekanie na złą pogodę!

Badanie poziomu szczęścia i zadowolenia z życia prowadzili ostatnio naukowcy w Wielkiej Brytanii. Porównywano w nim poziom zadowolenia deklarowany przez mieszkańców Kalifornii oraz regionu North West England.

Badacze spodziewali się, że poziom zadowolenia będzie znacznie wyższy wśród mieszkańców słonecznej Kalifornii, ale badanie pokazało, że wyniki były dokładnie takie same.

– Ludzie szybko przyzwyczajają się do słońca. I jeśli słoneczna pogoda utrzymuje się stale, słońce przestaje sprawiać, że czujemy się lepiej – podsumowuje prof. Dolan w rozmowie z magazynem “Telegraph”.

Zdaniem prof. Dolana, jeśli chcemy poprawić swoje samopoczucie, powinniśmy skierować naszą uwagę w stronę realizacji celów i przyjemności. W książce pt. Happiness by Design prof. Dolan zauważa, że ludzie często czują się nieszczęśliwi z powodu sytuacji, które mogą przydarzyć się w przyszłości, a na które nie mają wpływu.

 – Nasza złość i smutek zazwyczaj bierze się z tego, co dopiero może się wydarzyć. Jeśli chcesz być szczęśliwy, skupiaj się na rzeczach, które sprawiają, że czujesz się dobrze – podsumowuje prof. Dolan.


CZYTAJ TAKŻE: