Już wiemy, dlaczego kobiety żyją dłużej od mężczyzn. Do tej pory nie braliśmy tego pod uwagę

To komórki płciowe są powodem, dla którego kobiety żyją dłużej od mężczyzn. Okazuje się, że komórki jajowe i plemniki nie starzeją się w równym tempie, a bardzo ważną rolę w tym procesie odgrywa witamina D.
Kobiety żyją dłużej od mężczyzn, ale właściwie dlaczego? /Fot. Freepik

Kobiety żyją dłużej od mężczyzn, ale właściwie dlaczego? /Fot. Freepik

Kobiety żyją dłużej od mężczyzn i nie stanowi to żadnego wyjątku w świecie przyrody. W większości znanych grup zwierząt, to samice są bardziej długowieczne od samców. Przyczyn takiego stanu rzeczy poszukiwano od dawna, ale naukowcy z Osaka University wreszcie mają ciekawą koncepcję.

Czytaj też: Kobiety potrzebują mniej ćwiczeń niż mężczyźni. To potwierdzone

Badania opisane w Science Advances, sugerują związek między komórkami płciowymi (plemnikami i komórkami jajowymi) a długością życia, oferując nowe spojrzenie na zagadkę długowieczności. W eksperymentach na rybach należących do gatunku Nothobranchius furzeri Japończycy wykazali, że usunięcie prekursorów komórek rozrodczych wpłynęło na długość życia samców i samic ryb w różny sposób. U samców wydłużyło żywotność o 13 proc., a u samic skróciło długość życia o ok. 10 proc. Jak to możliwe?

Kobiety żyją dłużej od mężczyzn i podobnie jest w całym świecie przyrody

Za inny wpływ komórek rozrodczych na długość życia odpowiadają hormony. Samice bez komórek jajowych miały znacznie słabszą sygnalizację estrogenową, co może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Co więcej, samice pozbawione komórek rozrodczych miały wyższe stężenie IGF-1 – rosły większe, a jednocześnie tłumiły sygnały odpowiedzialne za redukcję stresu komórkowego i spowolnienie starzenia.

Czytaj też: Witamina D chroni przed rakiem? To przełom w walce z nowotworami

Z kolei samce badanych ryb pozbawione komórek rozrodczych miały zdrowsze mięśnie, skórę i kości. Co ciekawe, u zwierząt tych stwierdzono również zwiększone ilości substancji, która aktywuje witaminę D, a także dowody na sygnalizację witaminy D w mięśniach i skórze. Witamina D często jest uważana za hormon i wydaje się mieć szersze pozytywne działanie na cały organizm.

Schemat pokazujący, co dzieje się u badanych ryb po usunięciu komórek rozrodczych /Fot. Osaka University

Prof. Tohru Ishitani z Osaka University mówi:

Spodziewaliśmy się, że usunięcie komórek rozrodczych wydłuży życie zarówno samców, jak i samic, a tymczasem między płciami wystąpiły duże różnice. Nasza praca sugeruje, że sygnalizacja witaminy D może wpływać na długowieczność innych kręgowców, w tym ludzi.

Związek między witaminą D a dłuższą żywotnością samców był szczególnie intrygujący. Dalsze badania wykazały, że suplementacja ryb witaminą D doprowadziła do wydłużenia życia o 21 proc. u samców i 7 proc. u samic. Chociaż nie odnotowano żadnych negatywnych skutków, autorzy podkreślili znaczenie stosowania odpowiednich ilości witaminy D, przestrzegając przed przekraczaniem zalecanych dziennych dawek.

Chociaż wyniki nowego badania są interesujące, kwestia, czy plemniki aktywnie skracają długość życia u mężczyzn, pozostaje nierozwiązana. Praca z 2012 r. dotycząca koreańskich eunuchów, którzy żyli znacznie dłużej niż ich niekastrowani rówieśnicy, potwierdza tę hipotezę.

Różne raporty sugerują, że kobiety żyją średnio o ok. 5 proc. dłużej niż mężczyźni na całym świecie. Czynniki takie ,jak wyższy wskaźnik wypadków i samobójstw wśród młodych mężczyzn oraz zdrowszy styl życia wśród kobiet niewątpliwie przyczyniają się do tej dysproporcji. Nie wiemy dokładnie, jaka jest w tym wszystkim rola witaminy D, więc konieczne jest kontynuowanie badań na innych zwierzętach.