Kobiety potrzebują mniej ćwiczeń niż mężczyźni. To potwierdzone

Nowe badania wskazują, że kobiety potrzebują nieco mniej niż 2,5 godzin umiarkowanej lub intensywnej aerobowej aktywności fizycznej tygodniowo, aby uzyskać takie same korzyści, jak mężczyźni po 5 godzinach.
Kobiety nie muszą tak ciężko ćwiczyć jak mężczyźni /Fot. Freepik

Kobiety nie muszą tak ciężko ćwiczyć jak mężczyźni /Fot. Freepik

Aktywność fizyczna jest ważna dla kobiet i mężczyzn, ale istnieje znacząca różnica między ilością ćwiczeń dla obu płci. Naukowcy ze Smidt Heart Institute w Cedars-Sinai wykazali, że kobiety mogą ćwiczyć rzadziej niż mężczyźni, a mimo to uzyskiwać większe korzyści sercowo-naczyniowe. Jak to możliwe? Szczegóły opisano w czasopiśmie Journal of the American College of Cardiology (JACC).

Czytaj też: Ważny powód, by ruszyć się z kanapy. Ćwiczenia aerobowe chronią przed nowotworami

Dr Martha Gulati ze Smidt Heart Institute w Cedars-Sinai mówi:

Kobiety historycznie i statystycznie pozostają w tyle za mężczyznami pod względem angażowania się w znaczące ćwiczenia fizyczne. Piękno tego badania polega na tym, że kobiety mogą wyciągnąć więcej z każdej minuty umiarkowanej lub energicznej aktywności niż mężczyźni. To motywująca koncepcja, którą mamy nadzieję, że kobiety wezmą sobie do serca.

Kobiety nie muszą ćwiczyć tyle, co mężczyźni, a i tak dobrze na tym wyjdą

Badacze przeanalizowali dane dotyczące stanu zdrowia 412 413 dorosłych Amerykanów zebrane w National Health Interview Survey w latach 1997-2019 (z czego 55 proc. stanowiły kobiety). Do końca badania zmarło 39 935 osób, z czego 11 670 stanowiły zgony z przyczyn sercowo-naczyniowych. Sprawdzono wyniki zależne od płci w odniesieniu do częstotliwości, czasu trwania, intensywności i rodzaju aktywności fizycznej.

Czytaj też: Tak aktywność fizyczna wpływa na nasz mózg. Nie ma już żadnych wątpliwości

Wśród badanych kobiet ryzyko śmierci z powodu problemów sercowo-naczyniowych było o 36 proc. niższe w przypadku tych, które regularnie ćwiczyły aerobowo, w porównaniu z zaledwie 14-procentowym spadkiem ryzyka u mężczyzn. Warto wspomnieć, że choroby serca są główną przyczyną zgonów kobiet w Stanach Zjednoczonych i powodują śmierć ponad 300 000 kobiet rocznie.

Kobiety i mężczyźni mają inne zapotrzebowanie na aktywność fizyczną /Fot. Freepik

Naukowcy przyjrzeli się także różnicom między mężczyznami i kobietami, którzy regularnie ćwiczą trening siłowy. Odkryli, że podczas gdy mężczyźni osiągają maksymalne korzyści wykonując trzy sesje ćwiczeń wzmacniających mięśnie tygodniowo, kobiety osiągają ten sam stopień korzyści po zaledwie jednej sesji tygodniowo.

To różnice między ciałami męskimi i żeńskimi mogą być odpowiedzialne za rozbieżne wyniki u obu płci. Uczeni zauważyli, że mężczyźni mają średnio proporcjonalnie większe serca, szersze drogi oddechowe w płucach, większą zdolność dyfuzyjną płuc i większe włókna mięśniowe niż kobiety.

Prof. Christine M. Albert ze Smidt Heart Institute w Cedars-Sinai podsumowuje:

Mam nadzieję, że to pionierskie badanie zmotywuje kobiety, które obecnie nie są zaangażowane w regularną aktywność fizyczną, do zrozumienia, że mogą odnieść ogromne korzyści z każdego przyrostu regularnych ćwiczeń, które są w stanie zainwestować w swoje długoterminowe zdrowie.

Niezależnie od płci, aktywność fizyczna jest jednym z najskuteczniejszych i najtańszych leków, jakie mamy. Wymaga tylko naszego czasu i samozaparcia.