Dlaczego ludzie na dawnych zdjęciach wydawali się starsi?

To dość powszechny fenomen: oglądając zdjęcia czy filmy sprzed wielu lat możemy odnieść wrażenie, że uwiecznione na nich osoby – mimo młodego wieku – wydawały się znacznie starsze. Skąd brało się to zjawisko?
Dlaczego ludzie na dawnych zdjęciach wydawali się starsi?

Oczywiście wiek w metryce nie zawsze odpowiada temu, na ile lat wyglądamy. Niektórzy wydają się starzeć zdecydowanie wolniej, podczas gdy inni już w wieku nastoletnim mają aparycję osób będących w połowie drogi do przejścia na emeryturę. Mimo to nie da się ukryć, że ludzie ze zdjęć wykonanych w ubiegłym stuleciu zazwyczaj sprawiali wrażenie starszych, niż wynosił ich faktyczny wiek.

Czytaj też: Pogarsza ci się wzrok i nie wiesz dlaczego? Naukowcy mówią, że czeka to wszystkich

Jednym z argumentów wykorzystywanych w tej sprawie jest wyższy standard życia, jakiego doświadczamy obecnie. Nie powinno więc dziwić, że osoba pracująca w biurze, mająca odpowiednią dietę, unikająca na przykład palenia papierosów i mogąca pozwolić sobie na regularny odpoczynek, będzie “trzymała” się nieco lepiej niż przeciętny pracownik fizyczny sprzed dekad. Interesujących informacji na ten temat dostarczył YouTuber Vsauce.

Okazuje się więc, że dawniej ludzie faktycznie mogli wyglądać na starszych. Potwierdzają to badania na temat biologicznego wieku (w tym przypadku mieszkańców Stanów Zjednoczonych). Ich autorzy wzięli pod uwagę biologiczny wiek badanych osób, analizując przy tym czynniki takie jak ciśnienie krwi oraz wydajność płuc. Zebrane kilka lat temu dane zestawiono następnie z tymi, które zostały zgromadzone w okresie od 1988 do 2010 roku. Okazało się, że nawet w tak krótkim czasie doszło do obniżenia wieku biologicznego ludzi.

Innym powodem do radości jest również zauważalne zwiększenie średniej długości życia mężczyzn. Wcześniej byli oni daleko w tyle za kobietami, lecz obecnie różnica nieco się zmniejszyła. Panie przeciętnie wciąż żyją dłużej, ale i panowie najwyraźniej zaczęli lepiej dbać o swoje zdrowie. Poza tym na poprawę ogólnego stanu zdrowia populacji wydają się wpływać czynniki takie jak lepsze warunki życia w okresie prenatalnym oraz skuteczniejsze zwalczanie chorób zakaźnych.

Ludzie wyglądali dawniej na starszych ze względu na niższy standard życia, choć nie było to jedyną przyczyną

Z drugiej strony, są też inne aspekty. Nie zapominajmy, że obecnie mamy dużo łatwiejszy dostęp do wszelkiego rodzaju kosmetyków, nie wspominając o możliwościach z zakresu medycyny estetycznej. Umiejętnie nałożony makijaż może skutecznie odjąć kilka lat, a tu i ówdzie naciągnięta skóra twarzy wygładzi ją i sprawi, że zmarszczki staną się mniej widoczne. Nawet nakładanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym może skutecznie spowalniać proces starzenia się skóry. 

Czytaj też: Iluzje optyczne wcale nie oszukują mózgu. Zaskakujące wyniki badań 

Poza tym pamiętajmy o zmieniającej się modzie. Ta znika i powraca niczym bumerang, dlatego pewne elementy ubioru (nie wspominając o fryzurach) mogą budzić skojarzenia ze starszymi ludźmi. Zapewne nasi potomkowie również spojrzą kiedyś na dawne zdjęcia oraz filmy i stwierdzą, że poprzednie pokolenia wyglądały nieadekwatnie do swojego wieku. Takie są najwyraźniej koleje życia.