Nie myj drobiu przed ugotowaniem. To może być groźne dla zdrowia!

To wydaje się przecież całkowicie normalne i uzasadnione: przed ugotowaniem / upieczeniem / usmażeniem mięso drobiowe myjemy. Tymczasem eksperci ostrzegają, że nie tylko nam to nie pomaga, ale i może zaszkodzić.

Nowy raport przygotowany przez US Department of Agriculture (USDA) oraz uczelnię North Carolina State University podpiera tezę już od dawna forsowaną przez niektórych ekspertów: nie należy myć kurczaka przed gotowaniem, bo zwiększa to ryzyko zatrucia.

Surowe mięso jest najczęściej zanieczyszczone niebezpiecznymi dla człowieka bakteriami z rodzajów: Salmonella, Campylobacter czy Clostridium perfringens. Wprowadzenie ich do organizmu ludzkiego powoduje bardzo nieprzyjemne zatrucia, w niektórych przypadkach kończące się kuracją szpitalną.

Umycie mięsa pod bieżącą wodą nie wyeliminuje tych patogenów. Co więcej, według amerykańskiego raportu pomoże zwiększyć zagrożenie poprzez mechaniczne rozsiewanie niebezpiecznych mikroorganizmów wokół zlewu i w kuchni. Jeśli jeszcze mamy tendencje do pryskania z pewnością bakterie wylądują na naczyniach i sztućcach. Stamtąd mają otwartą do nas drogę.

– Nawet jeśli są przekonani, że dokładnie wymyli wszystko po oczyszczeniu drobiu, to badanie pokazuje, że bakterie łatwo rozprzestrzeniają się na inne powierzchnie i pokarmy – piszę Mindy Brashears, podsekretarz do spraw bezpieczeństwa żywności w USDA.

NA potrzeby badania zebrano 300 osób by przygotowały potrawkę z sałaty i udek kurczaka. Podzielono ich na 2 grupy, z czego pierwsza otrzymała e-mail z instrukcją jak bezpiecznie i czysto przygotować mięso, a druga zaczynała działanie bez tego pomocnego zestawu porad. Wszyscy uczestnicy przyznali, że w przeszłości zdarzało im się myć mięso drobiowe przed przyrządzeniem.

W tajemnicy przed obiema grupami naukowcy wstrzyknęli do mięsa bezpieczny dla ludzi i jednocześnie łatwy do wykrycia oraz monitorowania szczep E. coli.

Wśród osób, które otrzymały porady aż 93% zdecydowało się ich posłuchać. W tym samym czasie 61% osób z grupy kontrolnej zrobiło jak zwykle i bakterie E. coli wykryto u nich w 26% potrawek. Tu jednak naukowcy nie kryją zaskoczenia, bo okazało się, że bakteria rozprzestrzenia się wyjątkowo skutecznie. W przypadku tych, którzy mięsa nie umyli i tak 20% miało niepożądanego mikro-gościa w sałatce.

Jako możliwością przyczynę podają na przykład brak odpowiedniego oczyszczenia rąk po pracy z mięsem przed przejściem do przygotowywania warzyw.

Autorzy raportu doradzają:

  • zostawcie sobie przygotowywanie mięsa na koniec, zacznijcie od owoców, warzyw i innych
  • do surowego mięsa korzystajcie z osobnej, przeznaczonej tylko do tego deski do krojenia
  • nie myjcie surowego mięsa
  • po dotknięciu surowego mięsa myjcie ręce mydłem przynajmniej przez 20 sekund zanim zabierzecie się za inne rzeczy
  • korzystajcie z odpowiedniego termometru by mięso było podgrzane przynajmniej do 73 stopni Celsjusza

Warto sprawdzić

Wczytuję wpisy...