Nie myj drobiu przed ugotowaniem. To może być groźne dla zdrowia!

To wydaje się przecież całkowicie normalne i uzasadnione: przed ugotowaniem / upieczeniem / usmażeniem mięso drobiowe myjemy. Tymczasem eksperci ostrzegają, że nie tylko nam to nie pomaga, ale i może zaszkodzić.
Nie myj drobiu przed ugotowaniem. To może być groźne dla zdrowia!

Nowy raport przygotowany przez US Department of Agriculture (USDA) oraz uczelnię North Carolina State University podpiera tezę już od dawna forsowaną przez niektórych ekspertów: nie należy myć kurczaka przed gotowaniem, bo zwiększa to ryzyko zatrucia.

Surowe mięso jest najczęściej zanieczyszczone niebezpiecznymi dla człowieka bakteriami z rodzajów: Salmonella, Campylobacter czy Clostridium perfringens. Wprowadzenie ich do organizmu ludzkiego powoduje bardzo nieprzyjemne zatrucia, w niektórych przypadkach kończące się kuracją szpitalną.

Umycie mięsa pod bieżącą wodą nie wyeliminuje tych patogenów. Co więcej, według amerykańskiego raportu pomoże zwiększyć zagrożenie poprzez mechaniczne rozsiewanie niebezpiecznych mikroorganizmów wokół zlewu i w kuchni. Jeśli jeszcze mamy tendencje do pryskania z pewnością bakterie wylądują na naczyniach i sztućcach. Stamtąd mają otwartą do nas drogę.

– Nawet jeśli są przekonani, że dokładnie wymyli wszystko po oczyszczeniu drobiu, to badanie pokazuje, że bakterie łatwo rozprzestrzeniają się na inne powierzchnie i pokarmy – piszę Mindy Brashears, podsekretarz do spraw bezpieczeństwa żywności w USDA.

NA potrzeby badania zebrano 300 osób by przygotowały potrawkę z sałaty i udek kurczaka. Podzielono ich na 2 grupy, z czego pierwsza otrzymała e-mail z instrukcją jak bezpiecznie i czysto przygotować mięso, a druga zaczynała działanie bez tego pomocnego zestawu porad. Wszyscy uczestnicy przyznali, że w przeszłości zdarzało im się myć mięso drobiowe przed przyrządzeniem.

W tajemnicy przed obiema grupami naukowcy wstrzyknęli do mięsa bezpieczny dla ludzi i jednocześnie łatwy do wykrycia oraz monitorowania szczep E. coli.

Wśród osób, które otrzymały porady aż 93% zdecydowało się ich posłuchać. W tym samym czasie 61% osób z grupy kontrolnej zrobiło jak zwykle i bakterie E. coli wykryto u nich w 26% potrawek. Tu jednak naukowcy nie kryją zaskoczenia, bo okazało się, że bakteria rozprzestrzenia się wyjątkowo skutecznie. W przypadku tych, którzy mięsa nie umyli i tak 20% miało niepożądanego mikro-gościa w sałatce.

Jako możliwością przyczynę podają na przykład brak odpowiedniego oczyszczenia rąk po pracy z mięsem przed przejściem do przygotowywania warzyw.

Autorzy raportu doradzają:

  • zostawcie sobie przygotowywanie mięsa na koniec, zacznijcie od owoców, warzyw i innych
  • do surowego mięsa korzystajcie z osobnej, przeznaczonej tylko do tego deski do krojenia
  • nie myjcie surowego mięsa
  • po dotknięciu surowego mięsa myjcie ręce mydłem przynajmniej przez 20 sekund zanim zabierzecie się za inne rzeczy
  • korzystajcie z odpowiedniego termometru by mięso było podgrzane przynajmniej do 73 stopni Celsjusza