Dlaczego warto pomagać innym?

Okazuje się, że pomagając innym, pomagamy jednocześnie sobie. W jaki sposób?

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego i Uniwersytetu Yale przekonują, że pomaganie innym oraz udzielanie im wsparcia minimalizuje negatywny wpływ stresu na kondycję psychiczną człowieka. Osoby, które bezinteresownie pomagają innym odczuwają więcej pozytywnych emocji i cieszą się lepszym samopoczuciem.

Czytaj także: Jak pomagać skutecznie?

Przez 2 tygodnie 77 ochotników uczestniczących w badaniu wysyłało naukowcom codzienne sprawozdania dotyczące przebiegu ich dnia. Badani informowali o każdym stresującym wydarzeniu, którego doświadczyli (np. kłótnia z małżonkiem, problemy w pracy, kłopoty zdrowotne, itp.), jak również o każdym dobrym uczynku, jaki udało im się spełnić (np. przytrzymanie komuś drzwi, wskazanie drogi, itp.). Następnie wypełniali kwestionariusze pozwalające ocenić natężenie pozytywnych i negatywnych emocji i zaznaczali na skali (od 0 do 100) poziom ogólnego samopoczucia.

Wyniki pokazały, że osoby, które chętnie pomagały innym miały na co dzień lepszy nastrój, odczuwały więcej pozytywnych emocji i wyżej oceniały swoje zdrowie psychiczne. Nawet w obliczu silnego stresu badani zdecydowanie lepiej radzili sobie w te dni, gdy spełniali dużo dobrych uczynków, co sugeruje, że pomaganie innym neutralizowało negatywny wpływ stresu na samopoczucie.

„Okres przedświąteczny bywa bardzo stresujący, dlatego zastanówmy się, czy zaproponowanie komuś pomocy, udzielenie mu potrzebnych wskazówek lub przytrzymanie dla niego drzwi windy, nie mogłoby sprawić, że poczujemy się choć trochę lepiej” – radzi współautorka badania Emily Ansell. 

Czytaj także: Wolontariat daje mnóstwo radości. A jeśli wolontariuszem jest sam prezes, zyskuje nie tylko ten, komu on pomaga, ale i cała firma.