Ta dolina to miejsce ostatecznej bitwy dobra ze złem. Znaleziono w niej kamień poświęcony Jezusowi

Może i Armageddon kojarzy się z kultowym filmem z Bruce’em Willisem w roli głównej, lecz etymologia tego słowa sięga znacznie głębiej w przeszłość. W fascynującą podróż związaną z tym tematem zabrali nas niedawno archeolodzy z Izraela.
Ta dolina to miejsce ostatecznej bitwy dobra ze złem. Znaleziono w niej kamień poświęcony Jezusowi

To właśnie na terenie tego kraju znaleziono niedawno pewien bardzo nietypowy kamień. Znajduje się na nim bowiem napis o treści: Chrystus, zrodzony z Maryi. To cenne odkrycie, wszak mowa o inskrypcji pochodzącej sprzed około 1500 lat, co pokazuje, jak rozprzestrzeniały się wierzenia głoszone przez Jezusa ponad dwa tysiące lat temu. 

Czytaj też: Fascynujące rozwiązanie z czasów starożytnych. Stał za nim lud, o którym prawie nic nie wiadomo

Nawet bardziej intrygujący jest jednak inny aspekt. Chodzi o miejsce, w którym znaleziono kamień z wyrytym napisem w języku greckim. Znajdował się on w jednym z lokalnych budynków, w pobliżu drzwi wejściowych. Później ten obiekt został włączony do znacznie większej budowli, powstałej w okresie bizantyjskim bądź wczesnoislamskim. 

Rzeczony budynek znajduje się w dolinie Megiddo i to właśnie ta część całej historii wydaje się najbardziej interesująca. W Apokalipsie św. Jana pojawiły się doniesienia o tym, iż na terenie tej doliny dojdzie do ostatecznego starcia między siłami dobra i zła. Na przestrzeni wieków pisownia nazwy Megiddo wyewoluowała do różnych form, a obecnie używa się terminów takich jak Har-Magedon czy Armagedon/Armageddon.

Według autorów przytoczonej proroczej księgi Nowego Testamentu, starcie hord Szatana z zastępami aniołów pod wodzą Jezusa Chrystusa miało zakończyć się zwycięstwem dobra. Wtedy też powinno dojść do rozpoczęcia trwającego tysiąc lat panowania Chrystusa – w tym samym okresie Szatan i jego słudzy byliby uwięzieni w Czeluści, by później powrócić i doznać ostatecznej porażki.

Dolina Megiddo miała być miejscem ostatecznego starcia sił dobra i zła. Tak wynika z treści Apokalipsy świętego Jana

Wróćmy jednak do najnowszych ustaleń autorstwa archeologów, którzy prowadzili wykopaliska w At-Tajjiba. Poza kamieniem zawierającym inskrypcję poświęconą Jezusowi i Maryi, uczestnicy wykopalisk odnaleźli także dwa pomieszczenia pokryte mozaikami. Warstwy te składają się z geometrycznych wzorów i najprawdopodobniej pochodzą z tego samego okresu, co cały budynek, czyli okolic V wieku.

Czytaj też: Ukrzyżowali go Rzymianie. Tak wyglądał mężczyzna sprzed niemal 2000 lat

Jeśli chodzi o napis zapisany greką, to w pełnej formie brzmi on następująco: Chrystus zrodzony z Maryi. To dzieło najbardziej bogobojnego i pobożnego biskupa Teodozjusza oraz nędznego Tomasza zostało stworzone od podstaw. Ktokolwiek wejdzie, niech się za nich modli.

Co wiemy o Teodozjuszu? Był on jednym z pierwszych chrześcijańskich biskupów w tych okolicach. Rezydował w mieście Bet Sze’an, które obecnie znajduje się niedaleko granicy Izraela z Jordanią. Stanowiło ono dawniej stolicę bizantyjskiej prowincji Palaestina Secunda. Kamień, zapewne mający na celu zapewnienie ochrony przed siłami zła, stanowi jasne potwierdzenie obecności chrześcijan w tym regionie.