17 sierpnia 2011, Ukraina

Wiktor Łopacki to wieloletni pracownik Sądu Rejonowego w obwodzie rówieńskim. Łódź, na której spędza wakacje, „wywraca się” w pierwszy dzień urlopu. Sędzia ginie.

Kwiecień 2012, Rosja

Budynek sądu w centrum Moskwy. Do gabinetu sędzi Jeleny Iwanowej wchodzi nieznany mężczyzna i wyciąga siekierę. Z pokoju sędzi rozlegają się krzyki. Do gabinetu wpada milicja, zakuwa napastnika w kajdanki i wyprowadza. Nie wiadomo, w jaki sposób 37-letni Andriej Borodin wniósł do sądu broń i dlaczego nikt go nie zatrzymał. Na przesłuchaniu mężczyzna przyznaje, że chciał zabić Iwanową.

Czerwiec 2012, Rosja

Oktiabrskij Sąd Rejonowy w Tambowie. Oskarżony o oszustwa podatkowe na 200 tys. rubli były urzędnik Andriej Liaszkow podczas rozprawy atakuje nożem sędziów: jednego rani w brzuch, drugiego w ramię. Sędziowie trafiają na ostry dyżur. W czasie śledztwa wychodzi na jaw, że Liaszkow przyniósł broń do sądu już przed kilkoma dniami w składanym parasolu.

Dwa lata wcześniej w tym samym gmachu jeden z oskarżonych groził sędziemu granatem.

Lipiec 2012, Rosja

Krasnodarsk, rejon Prikubanski. 57-letni sędzia Giennadij Łaptiew wyjeżdża ze swojej posesji do pracy. Gdy wychodzi z auta by zamknąć bramę, podbiega do niego mężczyzna z kijem bejsbolowym i zaczyna go okładać. Na pomoc wybiega sąsiad sędziego. Sprawca ucieka. Łaptiew ma wiele urazów, w tym okaleczoną głowę.

W ciągu zaledwie kilku miesięcy poprzedzających atak na sędziego, tylko w tej samej dzielnicy doszło do kilku innych aktów agresji wobec jego kolegów po fachu. Choćby sędziów federalnych: Giennadija Wdowiczenkę próbowano wysadzić wraz ze służbowym autem, a Siergieja Bykowa dotkliwie pobito.

15 grudnia 2012, dzień pracowników sądu, Ukraina

Ta zbrodnia wstrząsa całym krajem. W mieszkaniu sędziego rejonowego w Charkowie Wołodymyra Trofimowa krewni znajdują jego ciało oraz ciała żony, syna i jego narzeczonej. Ofiary mają obcięte głowy, a na ich zwłokach widnieją rany. Najprawdopodobniej po torturach.