Doskonałe miasto przyszłości

Europa City jako modelowy przykład zrównoważonego miasta połączy udogodnienia życia w mieście ze spokojem i urokiem życia na wsi.

Architekci z duńskiej pracowni BIG wygrali międzynarodowy konkurs na projekt ekologicznego miasteczka Europa City na przedmieściach Paryża.

Europa City połączy miejską gęstość Paryża z urokliwym krajobrazem przedmieścia. Klimatyczne uliczki, dogodne połączenia ze stacjami metra, pociągów i sąsiednimi autostradami oraz bliskie sąsiedztwo terenów rolnych będzie wyróżniać to precyzyjnie zaplanowane miasto.

W miasteczku Europa City znajdą się sklepy, restauracje, obiekty kultury, domy mieszkalne i powierzchnie biurowe. Dostępny będzie także stok narciarski i basen, które zapewnią energooszczędne wymiany ciepła i chłodzenia. Cały projekt zostanie pokryty falistym zielonym dachem z widokiem na Paryż.

Konstrukcja miasta zachęci mieszkańców do korzystania z publicznego systemu rowerów miejskich, transportu publicznego, ale także długich spacerów po powierzchni falistego dachu, z którego będzie można podziwiać wspaniałe widoki i obserwować z oddali Paryż.

Mieszkańcy będą mogli angażować się w uprawę własnych warzyw i owoców, które będą nawadniane dzięki systemowi, który odzyskuje i oczyszcza wodę zużytą w innych rejonach miasta. Recyklingowi poddane będzie także ciepło. Wydzielone przez lokale użytkowe będzie kierowane do obiektów rekreacyjnych.

Europa City zostało zaprojektowane w taki sposób, by nie tylko oszczędzało energię, ale również poprawiało jakość środowiska miejskiego. Wszystko to sprawi, że Europa City stanie się modelowym przykładem doskonałego miasta, wykorzystującego najnowsze technologie i osiągnięcia inżynierii ekologicznej. Cały obiekt będzie zasilany połączeniem energii słonecznej, biopaliw i energii geotermalnej.

Europa City znajdzie się na trasie z lotniska Charles de Gaule do Paryża. Projekt jest częścią większej inicjatywy, której celem jest przyciągnięcie turystyki międzynarodowej w północne rejony Paryża.

fot. BIG

fot. BIG