Doświadczenia bardziej niż wiek wpływają na sprawność mózgu

Z wiekiem nasze mózgi stają się wolniejsze, ale nie dlatego, że nasze zdolności poznawcze spadają, ale dlatego, że mózg musi przebrnąć przez znacznie większe zasoby zgromadzonych doświadczeń – twierdzą naukowcy. 

Z wiekiem nasze mózgi stają się wolniejsze nie dlatego, że nasze zdolności poznawcze spadają, ale dlatego, że mózg musi przebrnąć przez znacznie większe zasoby zgromadzonych doświadczeń – twierdzą naukowcy.

Mimo powszechnego przekonania, że wiek prowadzi do pogarszania się funkcji mózgu, naukowcy z Uniwersytetu w Tybindze w Niemczech twierdzą, że starsze mózgi po prostu dłużej przetwarzają informacje, bo… zgromadziły ich więcej, a cały ten proces jest błędnie interpretowany jako spadek zdolności poznawczych.

Naukowcy z Tybingi wykorzystali w swoim badaniu komputery, które zostały zaprogramowane w taki sposób, by symulowały działanie ludzkiego umysłu. Codziennie miały czytać określone fragmenty tekstu i w ten sposób przyswajać porcję wiedzy. 

Gdy komputer miał odczytać tylko ograniczoną ilość tekstu, jego wydajność w testach zdolności poznawczych przypominała umysł młodej osoby. 

Ten sam komputer w zetknięciu się z ilością danych, które reprezentowały zbiór doświadczeń życiowych, w testach przypominał bardziej umysł osoby dorosłej. 

Naukowcy jednak podkreślają, że nawet komputer był wolniejszy, ale nie dlatego, że spadła jego możliwość przetwarzania danych, ale dlatego że zwiększyła się liczba danych, przez które musiał przebrnąć.

Badanie opublikowano w magazynie “Topics in Cognitive Science”.