W średniowieczu mieszkali tam rycerze. Polscy archeolodzy znaleźli należące do nich przedmioty

Dzięki wysiłkom archeologów, którzy działali na terenie wsi Widów, udało się zlokalizować pozostałości po średniowiecznych rycerzach. Jednym z wydobytych artefaktów był relikwiarz w kształcie krzyża.
fot. R. Zdaniewicz

fot. R. Zdaniewicz

Nazwa ta odnosi się do naczynia wykorzystywanego do przechowywania relikwii, czyli szczątków świętych bądź przedmiotów z nimi związanych. W obrębie stanowiska archeologicznego objętego badaniami udało się zlokalizować pozostałości drewnianej wieży, która istniała w okresie od XIII do XV wieku. 

Czytaj też: Susza odsłoniła tajemnicze symbole. Przełomowe znalezisko w amazońskiej dziczy

Prowadzone w czerwcu wykopaliska okazały się naprawdę owocne, ponieważ ich uczestnicy dotarli do bardzo zróżnicowanych przedmiotów. O ile fragmenty ceramiki możemy uznać za dość typowe, a co za tym idzie – nieszczególnie przyciągające uwagę – tak inne artefakty okazały się zdecydowanie bardziej intrygujące.

Na przykład bogato zdobione kafle gotyckie zawierają sceny ukazujące św. Jerzego walczącego ze smokiem. Poza tym badacze mówią o monecie, którą wybito w XV wieku czy też ozdobnej głowicy miecza z fragmentem rękojeści. Ten ostatni element mógł być częścią wyposażenia jednego z rycerzy mieszkających w okolicy. 

Wydaje się, że rycerze zamieszkujący okolice dzisiejszego Widowa mogli po sobie pozostawić przedmioty takie jak fragment rękojeści miecza

Jak wyjaśnił Radosław Zdaniewicz z Uniwersytetu Łódzkiego, Widów i okolice słynęły do tej pory przede wszystkim z tzw. Widowskich Gór. To popularne tereny wędrówkowe, choć należy mieć na uwadze, że nawet w okresie przedwojennym prowadzono tam prace archeologiczne. Właśnie wtedy wydobyto pierwsze obiekty, takie jak wykonane z żelaza przedmioty oraz fragmenty naczyń.

Czytaj też: Kopernik na Filipinach. Polskie badaczki przeprowadziły niecodzienne badania

Skala ostatnich wykopalisk była rzecz jasna zdecydowanie większa. Wygląda również na to, że wzniesienie, na którym odnaleziono pozostałości drewnianej wieży, zostało na przestrzeni lat częściowo zniszczone, co nastąpiło za sprawą wydobycia piasku. Archeolodzy się jednak nie poddają i zamierzają kontynuować swoje działania. Liczą, że uda im się odnaleźć pozostałości zaplecza gospodarskiego.