Znalezione obiekty powstały po drugiej stronie oceanu. Są równie stare, jak egipskie piramidy

Prowadzone na przełomie 2021 i 2022 roku badania obejmujące wody jeziora Mendota w Stanach Zjednoczonych doprowadziły do odnalezienia dwóch drewnianych artefaktów. Niedawno liczba odkryć zdecydowanie się zwiększyła, a my wiemy, czym są te obiekty.
Znalezione obiekty powstały po drugiej stronie oceanu. Są równie stare, jak egipskie piramidy

Dwa pierwsze znaleziska zostały uznane za prehistoryczne kajaki, którymi nasi przodkowie zapewne poruszali się po wodach wspomnianego jeziora. Sporych rozmiarów zbiornik wzbudził dodatkowe zainteresowanie archeologów, którzy przeprowadzili dodatkowe poszukiwania. Tak udało im się odnaleźć co najmniej dziesięć kolejnych kajaków, choć jest niemal pewne, iż będzie ich więcej.

Czytaj też: Ludzie nie powinni tam przetrwać, a jednak. Naukowcy wskazali, jak doszło do prehistorycznego cudu

Co ciekawe, dwa pierwsze kajaki bardzo różniły się od siebie wiekiem. Jeden powstał bowiem około 1200 lat temu, podczas gdy drugi – nawet 3000 lat temu. Szczególnie intrygujący wydaje się fakt, iż łodzie mogły zostać celowo umieszczone w wodzie, dzięki czemu drewno nie ulegało niszczeniu w czasie zimy. Z czasem zostały jednak pokryte osadami i zapomniane na długie lata.

Aż do czasów współczesnych, gdy archeolodzy dotarli do tych niezwykle cennych obiektów. Pewne zamieszanie może wzbudzać miejsce dokonanego odkrycia – szczególnie jeśli wziąć pod uwagę obecną linię brzegową jeziora. Ta ulegała jednak zmianom, dlatego w momencie zanurzania kajaków znajdowała się w zgoła odmiennym miejscu, niż obecnie. To, co tysiące lat temu było brzegiem, obecnie leży na głębokości około dziewięciu metrów.

Za spore zaskoczenie można uznać fakt, iż najstarsza z niedawno znalezionych łodzi powstała aż 4500 lat temu. To podobny wiek, jak w przypadku słynnej piramidy Cheopsa. Do datowania kajaków naukowcy wykorzystali metodę radiowęglową, dzięki której udało się zidentyfikować najstarszy kajak kiedykolwiek znaleziony w regionie Wielkich Jezior. Te znajdują się na północy Stanów Zjednoczonych, niedaleko granicy z Kanadą. 

Wykonane z drewna obiekty znalezione w wodach jeziora Mendota okazały się kajakami. Najstarszy z nich ma aż 4500 lat

Jeśli chodzi o materiały użyte na potrzeby stworzenia łodzi, to jak na razie badaczom udało się zidentyfikować wiąz, jesion, dąb biały, topolę i dąb czerwony. Na podstawie analizy gatunkowej można wyciągnąć istotne wnioski na temat tego, jak zmieniał się skład tamtejszych lasów. Może to być zaskakującym źródłem informacji dotyczących wpływu wahań klimatycznych na ówczesne ekosystemy.

Czytaj też: Ukryty pod wodą krąg nie powstał w naturalny sposób. Ma tysiące lat i tajemnicze przeznaczenie

Poza tym niezwykle intrygujący wydaje się wynik odczytów przeprowadzonych z użyciem radaru penetrującego ziemię. Utworzone obrazy wskazują na anomalię na dnie jeziora, która może być pozostałością po dawnej osadzie znajdującej się w tym miejscu. Dalsze badania powinny dostarczyć odpowiedzi na pytanie o to, czym jest ta zagadkowa struktura. A pomyśleć, że wszystko zaczęło się od dwóch kajaków…