Drogie buty i przepiękna biżuteria. W tych grobach umieszczono prawdziwe bogactwa

Zanim na terenie włoskiego miasta Tarquinia powstanie elektrownia słoneczna, teren przeznaczony na tę inwestycję musiał zostać zbadany przez archeologów. Ich wysiłki okazały się bardzo owocne, o czym poinformował Emanuele Giannini i jego współpracownicy.
Drogie buty i przepiękna biżuteria. W tych grobach umieszczono prawdziwe bogactwa

Badacze odnaleźli bowiem pozostałości nekropolii, czyli dawnego cmentarza. W jego obrębie udało się do tej pory zlokalizować 57 bogato zdobionych grobowców, w których spoczywały szczątki co najmniej 67 osób. Szczególną uwagę przykuwa różnorodność i bogactwo przedmiotów, które przekazano zmarłym na czas ich ostatniej podróży.

Czytaj też: W tej jaskini ktoś składał ofiary z ludzi. Przerażające praktyki potwierdzone przez naukowców

Wstępne datowanie sugeruje, jakoby chodziło o groby powstałe w okresie od II do IV wieku. Mając na uwadze to, jak zorganizowano pochówki, można śmiało założyć, że chodzi o cmentarz przeznaczony dla osób wywodzących się z wyższych warstw społecznych. Zapewne grzebano tam przedstawicieli rzymskich elit, których odziewano w złotą biżuterię i skórzane obuwie. 

Nawet sama konstrukcja grobowców może robić wrażenie, ponieważ zostały zaprojektowane tak, by przypominały mniejsze wersje domów. Do podobnych wniosków prowadzi analiza samych kości, które nie noszą śladów typowych dla osób wykonujących ciężką fizyczną pracę. 

Złota biżuteria, skórzane buty i masa przedmiotów związanych z codziennym życiem. Takie artefakty umieszczono w grobowcach na terenie włoskiej nekropolii

Z tego względu archeolodzy przekonują, iż niemal na pewno nie chodzi o miejscowych rolników, lecz przedstawicieli wyższych sfer wywodzących się z miast. Odkrycie cmentarza w tym regionie zaskoczyło wszystkich, włącznie z lokalnymi władzami. W dokumentacji historycznej brakuje bowiem jakichkolwiek wzmianek o istnieniu nekropolii na tych terenach. 

Na długiej liście przedmiotów grobowych wymienia się srebrne pierścionki z bursztynem i wygrawerowanymi inicjałami, amulety opatrzone kamieniami szlachetnymi, wyroby z terakoty, rzymskie monety o różnych wartościach, błyszczące przedmioty ze szkła czy też buty i inne elementy ubioru, które przetrwały próbę czasu.

Czytaj też: Nieznany napis na Sfinksie wreszcie rozszyfrowany. Co skrywa europejski zabytek?

W niektórych grobowcach umieszczono nawet bogato zdobione okładziny z materiału. Wszystkie te elementy wystroju razem wzięte pozwalają sądzić, iż projektantom grobowców oraz tym, którzy w nich spoczęli, zależało na stworzeniu warunków przywodzących na myśl zamieszkiwane za życia domy. Możemy sobie wyobrazić, iż przedstawiciele rzymskiej arystokracji chcieli przebywać w komfortowym otoczeniu nawet po śmierci.

Niektóre pochówki mają pojedynczy charakter, podczas gdy w innych znaleziono więcej niż jeden szkielet. Wydaje się, że grobowce zostały zbudowane tak, aby każdy mógł pomieścić co najmniej dwie osoby. Nekropolia zachowała się w bardzo dobrym stanie, a naukowcy twierdzą, iż jest to zasługą obecności sporych rozmiarów wapiennych bloków. Te, rozmieszczone wokół cmentarza, sprawiały, iż niemożliwa była obróbka rolna tego obszaru, dzięki czemu nie został on zniszczony.