Amerykańska armia dostanie wyjątkowego drona. Może latać bez przerwy nawet 3 dni

Firma Kraus Hamdani Aerospace dostarczy amerykańskiej armii wyjątkowego drona. K1000ULE to elektryczny pojazd pionowego startu i lądowania (eVTOL) w całości zasilany energią słoneczną, który może pozostawać w powietrzu nawet przez 3 dni. Takiej konstrukcji jeszcze nie było!
Dron K1000ULE podczas misji w Jordanii /Fot. US Navy

Dron K1000ULE podczas misji w Jordanii /Fot. US Navy

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych (US Navy) oficjalnie zobowiązała się do zakupu zasilanego energią słoneczną drona K1000ULE od firmy Kraus Hamdani Aerospace. Będzie on służył w Korpusie Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych w ramach programu PMA 263 jako część systemu zdalnego rozpoznania małych jednostek. Kontrakt obejmuje w sumie dostarczenie trzech maszyn, które znacznie poszerzą możliwości wywiadowcze, obserwacyjne i rozpoznawcze (ISR) US Navy.

Solarny dron to wyjątkowy dron. Amerykanie będą mieli takie trzy

K1000ULE to najnowocześniejszy bezzałogowy system latający (UAS) zasilany energią słoneczną i jednocześnie eVTOL (elektryczny samolot pionowego startu i lądowania). Oferuje US Navy platformę o wyjątkowo dużej wytrzymałości, zbudowaną w oparciu o całkowicie elektryczny układ napędowy, w tym pokładowe panele słoneczne.

Czytaj też: Oto nowy zwiadowca Stanów Zjednoczonych. Ten dron może wyprzedzić każde zagranie wroga

Dron może pracować na wysokości ok. 6100 m i utrzymywać się w powietrzu przez prawie 3 doby. Producent poinformował, że podczas testu w 2023 r. K1000ULE zanotował nieprzerwany lot trwający 75 godzin i 53 minuty. To sprawia, że jest to jednostka unikatowa nie tylko wśród amerykańskich dronów wojskowych, ale bezzałogowców w ogóle.

Dron K1000ULE podczas lotu testowego /Fot. KHA

Takie drony są czasami nazywane “pseudosatelitami”, ponieważ mogą zapewniać stały nadzór i usługi retransmisji sygnału. Nad podobnymi projektami pracują firmy Airbus, BAE i Boeing. K1000ULE został jednak wybrany przez US Navy nieprzypadkowo. Każdy uczestnik został poddany rygorystycznej ocenie według ustalonych kryteriów.

K1000ULE wybrano ze względu na jego doskonałą zwrotność, autonomię operacyjną, zmniejszony obszar logistyczny i – co najważniejsze – bezkonkurencyjną wytrzymałość i cichą pracę. Oceny te przeprowadzono w specjalistycznej placówce we współpracy z Centrum Badań i Operacji UAS na Uniwersytecie Maryland.

Dron został zaprojektowany do udostępniania krytycznych danych w sieci platform, umożliwiając zmianę pozycji statku powietrznego w czasie rzeczywistym na podstawie danych wejściowych z czujników. Ta funkcja umożliwia dynamiczną aktualizację wspólnego obrazu operacyjnego (COP). Ale solarny dron może także pracować w zespole. Pojedynczy operator jest w stanie kontrolować rój K1000ULE za pośrednictwem przyjaznego dla użytkownika interfejsu.

Stefan Kraus, współzałożyciel KHA, mówi:

Dron zmienia pozycję w zależności od obszaru, który próbuję obserwować, jednocześnie obsługując wiele obiektów powietrznych i bez jakiejkolwiek interakcji z człowiekiem.

Mimo iż K1000ULE został stworzony głównie z myślą o zastosowaniu militarnym, może okazać się cenny także w innych sektorach, m.in. w zarządzaniu skutkami klęsk żywiołowych, usprawnianiu telekomunikacji, monitorowania zmian klimatycznych czy ochrony dzikiej przyrody.