Oto nowy zwiadowca Stanów Zjednoczonych. Ten dron może wyprzedzić każde zagranie wroga

Amerykanie mają nowego drona rozpoznawczego. Chociaż szczegóły dotyczące XQ-67A są ściśle tajne, maszyna ta będzie pełnić rolę “zwiadowcy”, latając przed myśliwcami i zbierając dane o potencjalnych celach.
General Atomics XQ-67A /Fot. General Atomics

General Atomics XQ-67A /Fot. General Atomics

Firma General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI) zaprezentowała prototyp nowego bezzałogowego statku powietrznego (UAV) oznaczony jako XQ-67A. Jest to ostateczna propozycja w ramach programu OBSS (Off-Board Sensing Station), który zakłada stworzenie “zwiadowcy”, czyli maszyny latającej w szyku bojowym przed samolotami załogowymi i pełniącej rolę “oczu” pilota.

Czytaj też: Były szef Google’a tajnym konsultantem armii. Będzie odpowiadał za drony nowej generacji

W przeciwieństwie do tzw. lojalnych skrzydłowych, dron OBSS ma nie być wabikiem na pociski nieprzyjaciela, a pełnokrwistym członkiem eskadry, zbierający dane i często realizujący swoje “własne” cele. XQ-67A wydaje się idealny do tego zadania, choć szczegółów technicznych na temat maszyny, producent ujawnić nie chce.

Nowy dron towarzyszący myśliwcom, ale nie lojalny skrzydłowy

Mimo że prototyp XQ-67A został pokazany, to o samym dronie naprawdę niewiele wiadomo. Chociaż oświadczenie GA-ASI odnosi się do “bezzałogowych bojowych statków powietrznych”, nie jest jasne, czy XQ-67A jest w stanie przenosić broń. Opublikowany film ukazuje szybkie kołowanie UAV, ale publicznie nie wiadomo, czy dron już wzbił się w powietrze ani gdzie trwają testy. Wcześniej mówiono, że mają się odbyć w “pierwszej części roku fiskalnego 2024”.

Czytaj też: “Lojalny skrzydłowy” firmy Saab odmieni oblicze dronów wojskowych

C. Mark Brinkley, rzecznik GA-ASI, mówi:

Uważamy, że patrzycie na przyszłość bezzałogowych bojowych statków powietrznych. Bez wchodzenia w szczegóły, mogę powiedzieć, że metodycznie przechodzimy przez program OBSS i ściśle współpracujemy z naszymi partnerami rządowymi, aby osiągnąć wszystkie cele projektu i wywiązać się z naszych obietnic. Koncentrujemy się na szybkości wdrożenia, przyspieszeniu procesów projektowych i zapewnieniu prawdziwych korzyści w walce.

Oprócz XQ-67A, Siły Powietrzne USA eksperymentowały z XQ-58A Valkyrie Kratosa, ale pod koniec 2023 r. wybrano GA-ASI jako jedynego wykonawcę programu OBSS.

W ramach programu CCA (Collaborative Combat Aircraft) Siły Powietrzne USA (USAF) przewidują flotę dronów, które mogłyby działać jak ciężarówki rakietowe, stacje czujnikowe, przeprowadzać ataki elektroniczne, a nawet ściągać ogień wroga. Drony zapewnią “masę po przystępnej cenie”, aby zrekompensować starzejącą się i kurczącą się flotę myśliwców oraz przeciwdziałać przewadze liczebnej, jaką cieszą się Chiny. GA-ASI jest jedną z pięciu firm wybranych przez USAF do wczesnego etapu programu CCA.