Korea Południowa łączy siły z Boeingiem. Te drony szpiegowskie zapewnią przewagę nad sąsiadem

Amerykański Boeing we współpracy z inżynierami z Korei Południowej stworzy nowe drony szpiegowskie, które pozwolą na uzyskanie przewagi nad sąsiadem. Maszyny będą w stanie działać przez długi czas i latać na dużych wysokościach.
Korea Południowa – flaga /Fot. Unsplash

Korea Południowa – flaga /Fot. Unsplash

Po podpisaniu w kwietniu dokumentów w sprawie wspólnych badań i rozwoju zaawansowanych systemów uzbrojenia, urzędnicy Koreańskiej Administracji Programu Zakupów Obronnych (DAPA) i Boeinga po raz kolejny spotkali się w sprawie realizowanego wspólnie projektu, tym razem w Waszyngtonie.

Czytaj też: Korea Południowa wzmacnia swoje wojsko. Mosty dla armii będą “budować się” same

Seul zamierza zmodernizować swoją flotę samolotów wielozadaniowych F-15K i prowadzi rozmowy z Boeingiem na temat zwiększenia swoich zdolności wojskowych w zakresie jednostek latających. Projekt jest wciąż na wczesnym etapie, ale według DAPA, w każdym nowo powstałym bezzałogowym aparacie latającym (UAV) będą wdrożone technologie Boeinga.

Korea Południowa stawia na drony szpiegowskie od ekspertów z USA

Boeing bierze obecnie udział w realizacji wielu głośnych programów UAV, w tym budowie prototypowego MQ-25 Stingray, który będzie służył na pokładach lotniskowców US Navy, a także MQ-28 Ghost Bat, eksperymentalnego samolotem typu “lojalnego skrzydłowego”. Boeing i DAPA omówiły plan wzmocnienia zdolności militarnych Korei Południowej, co ma przełożyć się na zwiększenie bezpieczeństwa nie tylko w regionie, ale i globalnie.

Czytaj też: Drony kamikadze wystrzelone z jeżdżącego robota. Cały świat zazdrości Turkom

Korea Południowa eksploatuje wiele Boeingów, w tym 59 egzemplarzy F-15K Slam Eagle. Celem Seulu jest wyposażenie tej floty w nowy aktywny radar, komputer misji i zestaw do walki elektronicznej. Co więcej, Amerykańska Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) ogłosiła, że Seul uzyskał zgodę na zakup 42 rakiet powietrze-powietrze Raytheon AIM-9X Block II Sidewinder oraz powiązanego z nimi sprzętu i usług. Potencjalna sprzedaż wyceniana jest na 52,1 mln dolarów.

Samoloty F-15K Slam Eagle /Fot. Wikimedia Commons

Boeing odmówił komentarza na temat szczegółów projektu realizowanego wspólnie z DAPA, ale w kuluarach mówi się, że ostatecznym owocem współpracy mają być nowe drony szpiegowskie. Nie wiadomo jeszcze, kiedy można spodziewać się pierwszych egzemplarzy dronów, ale prace projektowe podobno już trwają. Amerykanie mają nadzieję, że jednostki będzie można też wykorzystać do zwiększenia kontroli w regionie Indo-Pacyfiku, gdzie Chiny pozwalają sobie na coraz więcej.

Stany Zjednoczone zacieśniły współpracę militarno-technologiczną z Koreą Południową i Japonią ze względu na rosnącą aktywność Korei Północnej i Rosji w regionie. Kontrakt z Boeingiem może pomóc zapewnić bezpieczeństwo w tym regionie nie tylko dzisiaj, ale także w przyszłości.