Drony kamikadze wystrzelone z jeżdżącego robota. Cały świat zazdrości Turkom

Bezzałogowy pojazd naziemny Barkan-2 z powodzeniem wystrzelił drony kamikadze, stając się pierwszym robotem w swojej klasie, który jest do tego zdolny. Wkrótce może być to standardowa taktyka wykorzystywana na polu bitwy.
Test amunicji krążącej wystrzeliwanej z Barkan-2 /Fot. Havelsan

Test amunicji krążącej wystrzeliwanej z Barkan-2 /Fot. Havelsan

Drony kamikadze to potoczna nazwa amunicji krążącej, która jest jednym z rodzajów precyzyjnego uzbrojenia. Po wykryciu i identyfikacji celu, dron uderza w niego, niszcząc go eksplozją z własnej głowicy bojowej. Rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała, że dzięki temu rodzajowi amunicji można znacznie obniżyć koszty ataków. Pojedynczy aparat może kosztować poniżej 400 dolarów, a siła jego rażenia pozwala na zniszczenie naprawdę sporych celów.

Czytaj też: Ukraina ma jeżdżącego robota kamikadze i nie zawaha się go użyć

Połączenie bezzałogowych pojazdów naziemnych (UGV) z amunicją krążącą to następny krok w ewolucji robotów militarnych. Jak podała turecka firma zbrojeniowa Havelsan, 12 października UGV Barkan-2 zademonstrował wystrzelenie amunicji krążącej. Pokonała ona odległość 15 km, osiągnęła wysokość 3000 m, a w powietrzu była przez 40 minut.

Drony kamikadze wystrzeliwane z UGV – dzisiaj to egzotyka, jutro standard

Barkan-2 został to UGV, którego można szybko zintegrować z różnymi ładunkami. Pojazd został opracowany w taki sposób, aby był kompatybilny z systemami uzbrojenia o działaniu odstraszającym – w tym przypadku użyto amunicji krążącej Gürbağ Defense.

Czytaj też: Ten pojazd będzie strzelał do dronów kamikadze jak do kaczek. Oto alternatywa dla systemu Patriot

Barkan-2 składa się z dwóch wyrzutni połączonych z pojedynczą wieżą: jednej naprowadzanej laserem, a drugiej wyrzutni amunicji, która może dokonać kilku wystrzałów jednocześnie. Jego modułowa konstrukcja integruje różne ładunki, w tym działo 7,62 mm i granatnik 40 mm.

Opracowany przez Gürbag Defence system Hydro-Launch UGV, zapewnia bezpieczniejszą i bardziej wszechstronną alternatywę odpalania amunicji. Jest zasilany samym wodorem – nie ma tu ryzyka związanego z tradycyjnymi metodami “twardego startu” i “zimnego startu”, czyli potencjalnych eksplozji spowodowanych gazami pirotechnicznymi, awariami silnika amunicji, uszkodzeniami platformy spowodowanymi ciepłem czy zakłóceniami czujników. To oznacza, że drony kamikadze wystrzeliwane z Barkan-2 są zabójcze dla celów, ale jednocześnie bezpieczne dla wojsk sojuszniczych.

Drony kamikadze mogą być wystrzeliwane z robotów jeżdżących – to potwierdzone /Fot. Havelsan

Veysel Ataoğlu, dyrektor ds. rozwoju produktów i produkcji w Havelsan, mówi:

Koncentrujemy się na koncepcji przyszłego pola bitwy, na którym wszystkie systemy bezzałogowe, w tym technologia Digital Troops Technology i koncepcje roju, zostaną wspólnie wykorzystane w sposób, który odciąży ręce naszych żołnierzy.

W ostatnich miesiącach UGV Barkan-2 weszły na wyposażenie tureckich sił zbrojnych, a dzięki modułowej strukturze ich możliwości tylko będą się zwiększać. Udany test amunicji Gürbag Defence odpalonej z UGV Barkan-2 umieścił Turcję w czołówce najnowocześniejszych technologii wojskowych.