Drony wojskowe z pasa startowego czy z ręki? Jest jeszcze inny sposób ich uwalniania

Wkrótce drony wojskowe będzie można uwalniać z praktycznie dowolnych pojazdów militarnych – czy to jeżdżących, czy pływających. Zadba o to firma SpearUAV, która szykuje prawdziwą innowację technologiczną w segmencie obronnym.
Drony kapsułowe uwalniane z wyrzutni to pomysł SpearUAV /Fot. Spear

Drony kapsułowe uwalniane z wyrzutni to pomysł SpearUAV /Fot. Spear

Drony wojskowe są wszechobecne, a obecne plany wskazują, że będzie ich jeszcze więcej. Nie mogą one być jednak “ciężarem”, a muszą stać się dodatkiem na polu bitwy – konieczna jest więc ich płynna integracja z istniejącymi już systemami. Właśnie takie rozwiązanie oferuje MCL (Multi Canister Launcher) Viper firmy SpearUAV. Jest to po prostu wyrzutnia dronów, którą bez problemu można przymocować do różnego rodzaju pojazdów wojskowych.

Drony uwalniane z wyrzutni – to może być prawdziwy przełom

Rodzina Viper 300 to zestaw małych, składanych dronów typu quadcopter z napędem elektrycznym – tzw. dronów kapsułowych. Mają one wymienne głowice bojowe i zaawansowane interaktywne czujniki, które pozwalają im omijać przeszkody, unosić się w powietrzu oraz namierzać i identyfikować cele, zanim operator naciśnie przycisk ataku.

Czytaj też: Pentagon bierze się za wojskowe drony. To będzie rewolucja na polu walki

Firma SpearUAV idzie o krok dalej, tworząc MCL, który składa się z czterech lub więcej Viperów w kanistrach jako część jednej jednostki. Jednostka ta jest przeznaczona do mocowania na zewnątrz pojazdu, np. czołgu, pojazdu opancerzonego lub autonomicznego pojazdu zwiadowczego. Zapewnia to jednostce taktycznej możliwość wystrzeliwania wielu dronów jednocześnie lub w sekwencji i dowodzenia nimi w locie pojedynczo lub w roju. Wszysto to bez konieczności opuszczania wnętrza pojazdu lub ograniczania manewrowości.

Yiftach Kleinman, wiceprezes ds. handlowych w SpearUAV, mówi:

To innowacyjne rozwiązanie może zwiększyć możliwości całej rodziny Viper 300, obsługując jednostki, od oddziałów i plutonów po kompanie i bataliony. Siły zbrojne mogą teraz wykorzystywać zalety możliwości jednostek lub roju, obejmujących unoszenie się w powietrzu, szybkość, zwartość i efektywność kosztową, z możliwością zwalczania i eliminowania precyzyjnych celów kinetycznie lub elektronicznie. Integracja z systemami BMS i C4i zapewnia naszą integrację z ekosystemem sił. Rozwiązanie to zmienia efektywność taktyczną, umożliwiając żołnierzom skuteczne wykonywanie szerokiego zakresu misji podczas zwiększenie ich ochrony i minimalizowanie narażenia na przeciwników w każdym scenariuszu działań wojennych.

Na prezentacji SpearUAV pokazano przykładowe wykorzystanie systemu zamontowanego na bojowym wozie opancerzonym Boxer. W tej konfiguracji kilka kapsuł na wieży może wystrzelić drony, które mogą zawierać różne ładunki, na przykład jeden z funkcjami ISR, jeden z EW i jeden z amunicją. Na tę chwilę nie ujawniono bieżących etapów zamówień, w których uczestniczy firma SpearUAV, ale zgodnie z informacjami Kleinmana, jest “na etapie dostaw do klientów”.