Ten dziecięcy bucik to prawdziwy skarb. Jest starszy, niż mogłoby się wydawać

Dopiero co informowaliśmy o potencjalnie najstarszych znanych dowodach na noszenie butów przez mieszkańców Ziemi sprzed nawet 150 tysięcy lat. Tym razem mamy natomiast wieści o pewnym wyjątkowym dziecięcym buciku.
Ten dziecięcy bucik to prawdziwy skarb. Jest starszy, niż mogłoby się wydawać

Został odnaleziony na terenie kopalni Georgenberg niedaleko austriackiego Salzburga. To właśnie tam archeolodzy natrafili na but, który około 2000 lat temu był noszony przez dziecko. Stanowisko jest znane naukowcom od dawna, a wykopaliska prowadzono tam już w 2001 roku. 

Czytaj też: Zapach wieczności z egipskiego grobu. Archeolodzy znaleźli niezwykłą formułę.

Wcześniej miejsce to było popularne ze względu na duże złoża soli kamiennej, które eksploatowano przez tysiące lat. Oznaczało to, że ludzkość zamieszkiwała ten obszar od dawna, co zresztą potwierdzają różnego rodzaju obiekty, stanowiące dowody na tamtejsze osadnictwo sięgające wczesnej epoki żelaza.

Najnowszym artefaktem jest z kolei dziecięcy bucik, który mimo upływu tysięcy lat zachował się w wyjątkowo dobrym stanie. Było to możliwe ze względu na wysoki poziom soli w kopalni, dzięki czemu ograniczony został rozwój bakterii i innych mikroorganizmów. Do wykonania obuwia użyto skóry, a do czasów współczesnych zachowały się również pozostałości sznurowadła wykonanego najprawdopodobniej z lnu. Zdaniem archeologów but pochodzi z okolic II wieku p.n.e. Gdyby porównać jego rozmiar ze współczesnymi, to byłby to odpowiednik “30”.

Wykonany ze skóry dziecięcy bucik zawiera również prawdopodobnie lniane sznurowadła. Pod względem wielkości odpowiadałby on współczesnemu rozmiarowi 30

Na tym znaleziska się nie kończyły, ponieważ uczestnicy wykopalisk wydobyli także fragment drewnianej łopaty oraz resztki futra ze sznurowaniem. Jak podsumowują badacze, materiały organiczne zazwyczaj przegrywają z upływającym czasem, ale w tym przypadku  – dzięki wysokiemu zasoleniu – zachowały się one w świetnym stanie. Analizy poświęcone takim znaleziskom są cenne, ponieważ dostarczają informacji na temat naszych przodków wywodzących się z epoki żelaza. 

Czytaj też: Dawniej ten most łączył dwa kraje. Konstrukcję znaleziono tysiące lat po jej powstaniu

Archeolodzy zamierzają kontynuować wykopaliska, które mają potrwać przez kilka następnych lat. Dzięki zebranym informacjom powinno udać się lepiej zrozumieć, jak wyglądało funkcjonowanie kopalni w przeszłości, między innymi jak duże były hale górnicze. To powinno przełożyć się na poszerzenie wiedzy obejmującej kilka innych dziedzin, nakreślając bardziej szczegółowy obraz życia w tym miejscu na przestrzeni epok.