Dzieci potrafią rozpoznawać swoje nastroje

Dzieci dobrze wiedzą, kiedy ich rówieśnicy źle się zachowują.

Młodzi rodzice zwłaszcza na samym początku mają problemy z rozpoznaniem, dlaczego ich dzieci zaczynają płakać. Czy są głodne czy zmęczone? A może jest im chłodno? Okazuje się jednak, że w przeciwieństwie do dorosłych, którzy mogą nie odczytywać dziecięcych emocji, mali rówieśnicy robią to doskonale.

Badanie prowadzone przez prof. Ross Flom z Brigham Young University pokazało, że 5-miesięczne niemowlęta potrafią odczytywać emocje.

– Noworodki nie potrafią powiedzieć rodzicom o swoim głodzie czy zmęczeniu, ale początkowo komunikują to za pomocą emocji. Dlatego nic dziwnego, że na wczesnym etapie rozwoju, niemowlęta uczą się rozróżniać zmiany emocji – ocenia prof. Ross Flom.

Badacze obserwowali 40 niemowląt w wieku od 3,5 do 5 miesięcy i oceniali ich zdolność do dopasowania dźwięków i wyrazów twarzy. Niemowlęta miały przed sobą monitory, na których pojawiały się uśmiechnięte i smutne twarze innych dzieci. Następnie niemowlaki słuchały dźwięków. Badanie pokazało, że dzieci doskonale rozumiały, jakie emocje do nich docierają i odpowiadały na nie w podobny sposób.

– Nasze badanie potwierdza, dzieci są bardzo wrażliwe i doskonale rozumieją podstawowe emocje – mówi Flom.

Do tej pory naukowcy sądzili, że dzieci potrafią rozpoznawać emocje u swoich najbliższych dopiero po ukończeniu 6 miesiąca życia i u obcych osób od 7 miesiąca.