“Dzień róż” w Ogrodzie Botanicznym PAN

W niedzielę, 24 czerwca odbędzie się spacer – ,,Jej wysokość królowa” – po Narodowej Kolekcji Odmian Uprawnych Róż z kuratorem kolekcji o godzinie 11:00

Druga połowa czerwca to czas, w którym Kolekcja Narodowa Odmian Uprawnych Róż jest najbardziej atrakcyjna. Kolekcję w Ogrodzie Botanicznym założono w 1998 roku. Obecnie na powierzchni ponad 3,5 tys. m2 rośnie ponad 700 odmian i gatunków róż.

Do najcenniejszych należą stare (historyczne) róże (ponad 170), wśród których można wymienić m.in.: damasceńskie, białe, francuskie, stulistne, mchowe, zakwitające już od końca maja. Warto również zwrócić uwagę na różę czteropłatkową ‘Pteracantha’, o młodych kolcach ogromnych i czerwonych; różę chińską ‘Viridiflora’ tzw. zieloną różę; oraz odmiany o prawie czarnych kwiatach: Schwarze Madonna, ‘Papa Meilland’; nowsze odmiany różnych grup o ciekawych barwach kwiatów m.in. Cinco De Mayo, Red Leonardo Da Vinci, Hermitage, Piano, Pastella, Blue River, Cap Diamant, Star Profussion.

W kolekcji zgromadzono ponad 280 gatunków i odmian róż parkowych, ponad 100 odmian róż pnących oraz 120 odmian wielkokwiatowych, blisko 150 odmian róż wielokwiatowych, około 30 odmian róż miniaturowych i 150 odmian okrywowych, wśród których znajdują się zarówno odmiany starszego pochodzenia jak i nowości ostatnich lat.

Dla odwiedzających – koncerty XVII Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego „Floralia Muzyczne – Muzyka w Kwiatach”

godz. 14 – Aleksandra Soboń, w programie: K. Szymanowski, F. Chopin,
C. Debussy, E. Grieg, S. Kisielewskigodz. 15 – Aleksander Dębicz, w programie: J.S. Bach, J. Haydn, F. Chopin

Bilet wstępu do Ogrodu jest jednocześnie biletem wstępu na wszystkie imprezy. Ceny biletów: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł, dzieci do lat 5 wstęp wolny.

Na miejscu parking samochodowy (6 zł) i bezpłatny rowerowy.

Więcej:Przyroda