Trzy działania ekologiczne dostępne dla każdego. Nie tylko na Dzień Ziemi!

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. To doskonała okazja, by pochylić się nieco nad stanem naszej planety. A jest wiele kwestii, które powinniśmy wziąć pod lupę: zanieczyszczenia powietrza, mikroplastik w wodzie, powietrzu i glebie czy miliony dzikich wysypisk śmieci. Dlatego też troszczmy się o naturę nie tylko od święta, lecz również na co dzień. Jakie działania na rzecz ochrony środowiska możemy podjąć we własnym zakresie? Oto kilka propozycji.
Trzy działania ekologiczne dostępne dla każdego. Nie tylko na Dzień Ziemi!

Ochrona środowiska – dlaczego musimy działać już dziś?

Ludzie dążą do ciągłego rozwoju i ułatwiania sobie codziennych czynności. Nic w tym dziwnego, taka jest po prostu nasza natura. Przez ostatnie trzy stulecia postęp ten znacznie wpłynął na otaczającą nas naturę i sprawił, że pojawiły się nieznane dotąd problemy.

Środki transportu, takie jak samochody czy samoloty, produkują olbrzymie ilości spalin. Zasoby naturalne Ziemi powoli się kończą. Coraz większe problemy z globalnym ociepleniem skutkują topniejącymi lodowcami, ciągłymi suszami i niedoborami wody pitnej. Populacja ludzi także stale się zwiększa, co w połączeniu z nieustannym wysychaniem upraw oraz naturalnych zbiorników słodkiej wody jest przepisem na prawdziwą klęskę humanitarną.

Ludzie w różny sposób próbują walczyć z postępującym zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. W Polsce szczególną troską otacza się rejony bogate przyrodniczo poprzez tworzenie:

 • parków narodowych,
 • rezerwatów przyrody,
 • parków krajobrazowych,
 • obszarów chronionego krajobrazu,
 • obszarów Natura2000,
 • pomników przyrody,
 • stanowisk dokumentacyjnych,
 • użytków ekologicznych,
 • zespołów przyrodniczo-krajobrazowych,
 • ochrony gatunkowej roślin, zwierząt i grzybów.

Podjęte zostały też inne inicjatywy, które mają na celu ochronę naszej planety. W Polsce segregujemy śmieci, by pozyskać jak najwięcej surowców wtórnych. Nasi rodacy zachęcani są do wymiany starych pieców na te niskoemisyjne, które ograniczają zanieczyszczanie powietrza. Częściej przeprowadzane są również kontrole dotyczące tego, co spalane jest w kotłach. Coraz popularniejsze są też samochody elektryczne oraz hybrydowe, a regulacje prawne sprawiają, że auta o wysokim spalaniu są usuwane z rynku. W sklepach nie ma dostępnych darmowych toreb na zakupy, co skłoniło wielu Polaków do korzystania z tych wielorazowych, z bawełny czy lnu.

Działania proekologiczne – edukacja to podstawa

Kluczem do skutecznych działań proekologicznych jest świadomość wszystkich ludzi zamieszkujących naszą planetę. Odpowiednie działania edukacyjne mogą sprawić, że znacznie większy procent ludności zainteresuje się tematem ochrony środowiska i wprowadzi w swoim codziennym życiu choć drobne zmiany.

Obecnie stale wzrasta wiedza dotycząca proekologicznych zachowań. Przeszło 50% z nas deklaruje regularne segregowanie odpadów, Podobna liczba osób w naszym kraju, zamiast wyrzucać niepotrzebne, choć nadal nadające się do użytku rzeczy, oddaje je innym.

W jaki sposób możemy propagować wiedzę dotyczącą ekologicznych rozwiązań?

 • czytając naszym dzieciom książki tematyczne,
 • wspierając fundacje i instytucje zajmujące się ochroną środowiska,
 • prowadząc uświadamiające zajęcia w przedszkolach i szkołach,
 • organizując eventy, których głównym celem jest szerzenie wiedzy o ekologii,
 • prowadząc ciekawe i niebanalne profile w mediach społecznościowych o tej tematyce,
 • inicjując zbiórki elektroodpadów czy makulatury w zamian za, np. sadzonki drzew,
 • dbając o tereny zielone w miastach oraz poza nimi i angażując w tę pracę lokalną społeczność.

Działania ekologiczne na co dzień

Każdy, nawet najmniejszy krok, zmierzający do ochrony naszej planety i jej naturalnych zasobów, ma sens. Choć najłatwiej jest zauważyć oddziaływanie dużych inicjatyw, te mniejsze – wykonywane przez miliony osób każdego dnia – będą mieć odczuwalne dla wszystkich skutki. Co możemy robić inaczej, aby bez specjalnego wysiłku przysłużyć się Ziemi?

Oszczędzaj wodę

Brak wystarczającej ilości wody pitnej stał jest faktem. Choć zwykle dotyczył cieplejszych zakątków Ziemi, obecnie nawet u nas pojawił się ten problem. Polska znajduje się bowiem na 24 miejscu wśród krajów Unii Europejskich pod względem źródeł odnawialnych słodkiej wody. Ta nieciekawa sytuacja wskazuje na zagrożenie stresem wodnym. Zaledwie trzy państwa osiągnęły gorszy wynik od naszego.

Jak możemy oszczędzać wodę? - infografika

Więcej informacji o stanie wody w Polsce i sposobach na jej oszczędzanie, znajdziesz w najnowszym raporcie SodaStream. Pobierz, przeczytaj i dowiedz się, jak być bardziej eko na co dzień.

Ogranicz jednorazowy plastik

Plastik to tworzywo sztuczne, które zrewolucjonizowało przemysł oraz inne gałęzie gospodarki. Umożliwiło produkcję tańszych zamienników bardzo drogich dawniej przedmiotów. Spotykamy go zarówno w jednorazowych opakowaniach, ubraniach, przyborach kuchennych, jak i zabawkach dla najmłodszych.

Solidna rzecz wykonana z plastiku, która służy nam wielokrotnie, to często optymalne rozwiązanie. Znacznie gorsze dla środowiska są przedmioty jednorazowe: sztućce, opakowania, słomki, które po niezwykle krótkim użytkowaniu trafiają na wysypiska śmieci. Co więcej, oddzielone od nich drobinki, które nazywamy mikroplastikiem, przenikają do wody, gleby i powietrza, stając się realnym zagrożeniem dla zdrowia wszystkich organizmów żywych na naszej planecie.

Niektóre z rodzajów mikroplastiku powodują groźne dla człowieka konsekwencje:

 • nowotwory,
 • problemy z gospodarką hormonalną,
 • otyłość,
 • zaburzenia rozwoju,
 • problemy z płodnością,
 • uszkodzenia wątroby.

Jednym z chętniej wybieranych produktów w jednorazowych opakowaniach z plastiku jest gazowana woda. Ciężko oprzeć się orzeźwiającym bąbelkom. Niestety duża sprzedaż tego rodzaju napojów przekłada się na olbrzymie ilości plastikowych śmieci.

Jest jednak rozwiązanie, dzięki któremu zredukujemy ilość mikroplastiku w spożywanej wodzie gazowanej oraz zrezygnujemy z tak groźnych dla naszej planety jednorazowych butelek.

SodaStream to saturator, dzięki któremu szybko, prosto i przyjemnie nasycimy zwykłą kranową wodę dwutlenkiem węgla. Wystarczy od 3 do 5 naciśnięć przycisku, by uzyskać ulubiony poziom nagazowania napoju – bez konieczności zakupu wielu zgrzewek wody w jednorazowych butelkach., by uzyskać ulubiony poziom nagazowania napoju – bez konieczności zakupu wielu zgrzewek wody w jednorazowych butelkach.

Korzystanie z saturatorów SodaStream sprawiło, że w ubiegłym zużyto o 5 miliardów mniej butelek jednorazowych z wodą. To świetny wynik, który udowadnia, że małe gesty dają wymierne efekty dla całej planety.

SodaStream, eko rozwiązanie - infografika

Nie marnuj

Każdego roku w całej Unii Europejskiej marnuje się aż 89 mln ton jedzenia. W Polsce jest to 9 mln ton. To bardzo duże wartości, które pokazują jak poważny jest to problem. Nie tylko niepotrzebnie wydajemy swoje pieniądze, lecz również nie wykorzystujemy w 100% zakupionej żywności. Co to oznacza? Przede wszystkim do wyprodukowania zmarnowanego przez nas jedzenia wykorzystano całe mnóstwo wody, a podczas jego transportu wyemitowano wiele dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń. Takie podejście zdecydowanie nie służy naszej planecie.

Na szczęście także w tej kwestii coraz popularniejsze są działania proekologiczne. Idea zero waste albo nieco mniej restrykcyjnego less waste zakłada bowiem, że staramy się nie produkować śmieci i w pełni korzystać z tego, co mamy.

Jak widać bycie eko wcale nie wymaga dużych wyrzeczeń lub rezygnacji z ulubionych smaków czy aktywności. Wystarczy delikatnie przeprogramować swoje codzienne działania – zmienić nawyki tak, by były przyjazne środowisku. Dla dobra Ziemi i nas wszystkich.

Lokowanie produktu: SodaStream