Dziwny atak krokodyla. Wpadł do łodzi z szeroko otwartą paszczą

Australijskie władze badają nietypowy atak krokodyla. Gad wskoczył do łodzi rybackiej z szeroko otwartą paszczą, po czym stracił równowagę i spadł do wody.
Krokodyl – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Krokodyl – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Rybak Richard Brookman powiedział, że podczas rutynowego połowu do jego łodzi wskoczył 4-metrowy krokodyl różańcowy z szeroko otwartą paszczą, która sugerowała, że jest gotowy do ataku. Incydent badają australijskie władze, które zachowanie gada określiły mianem “niepokojącego”.

Nietypowy atak krokodyla. Dlaczego wskoczył do łodzi?

Do zdarzenia doszło na rzece Jane Creek przy plaży St. Helens, godzinę drogi na północ od Mackay w Queensland 31 grudnia 2023 r. Richard Brookman łowi ryby w tym miejscu od lat i ani razu nie spotkało go nic niepokojącego. Mężczyzna był na łodzi około 4 godziny, kiedy o 22:00 czasu lokalnego zauważył krokodyla płynącego w stronę jego małej aluminiowej łódki.

Czytaj też: Na dźwięk płaczących dzieci krokodyle robią coś niespodziewanego

Richard Brookman powiedział ABC, że miał nieodparte uczucie, że jest obserwowany:

Włączyłem reflektor i musiałem spojrzeć w górę strumienia, a tam te oczy patrzyły prosto na mnie. Były dzikie.

Rybak oszacował, że krokodyl miał ok. 4 m długości, podczas gdy jego łódka jest o metr krótsza. Kiedy mężczyzna zdał sobie sprawę, że gad płynie prosto na niego, zbliżył się do silnika, aby go uruchomić, ale krokodyl nagle wynurzył się z wody i wskoczył do łodzi. Miał szeroko otwartą paszczę, gotową do ataku. Brookman musiał nad nim przeskoczyć, aby odzyskać kontrolę nad łódką, a zwierzę straciło równowagę i wpadło do wody. Rybak bezpiecznie wrócił na brzeg, ale długo nie mógł dojść do siebie i czuł się “sparaliżowany strachem”.

Łódka, na której Richard Brookman przeżył atak krokodyla /Fot. DESI

Jane Burns, starsza specjalistka ds. dzikiej przyrody w Queensland Department of Environment, Science and Innovation (DESI), mówi:

Wyskakiwanie na łódź w pobliżu człowieka nie jest tym, co nazwalibyśmy typowym zachowaniem krokodyla. Z pewnością przyjrzymy się dokładniej temu zwierzęciu. Musimy ocenić ryzyko powtórzenia się takiego incydentu, gdyż może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.

Krokodyle wskakujące do łodzi zwykle robią to przypadkowo, zaniepokojone bliskością nieznanego obiektu i chcące wróci do wody. Incydent, którego doświadczył Richard Brookman jest inny, bo gad wydawał się wcześniej obserwować mężczyznę. Z drugiej strony rybak podróżował dość małą łodzią, co mogło zachęcić krokodyla do ataku. Prawdopodobnie nie doszłoby do niego, gdyby łódź była większa. Jeżeli funkcjonariusze zajmujący się dziką przyrodą namierzą problematycznego osobnika i uznają go za zagrożenie, usuną go ze środowiska naturalnego. Wcale nie oznacza to zabicia gada, a jego przeniesienie.

Czytaj też: Krokodyle zaczęły szaleć na dźwięk helikoptera. Nietypowe zachowanie zdziwiło świat nauki

Ataki krokodyli w Queensland są rzadkie, chociaż urzędnicy ostrzegają, że na drogach wodnych, gdzie są one obecne, ryzyko zawsze istnieje. Między grudniem 1985 r. a lipcem 2023 r. w stanie zgłoszono 47 ataków, z czego 13 śmiertelnych. W czerwcu 2023 r. pewien mężczyzna ledwo uniknął szczęk krokodyla różańcowego, który zaatakował go od tyłu, gdy nurkował z rurką u wybrzeży Queensland.