E-tatuaż zbada fale mózgowe

“Elektroniczny tatuaż” zawierający elastyczne układy elektroniczne może już teraz rejestrować aktywność mózgu tak dokładnie jak badanie EEG. Tatuaż może również monitorować rozwój płodu.

Pierwszy elektroniczny tatuaż pojawił się w 2011, kiedy zespół Todda Colemana z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego zaprojektował przezroczysty, cienki plaster zawierający układy elektroniczne. Stosowany na skórze jako tymczasowy tatuaż, może być użyty do monitorowania sygnałów elektrofizjologicznych mięśni serca, a także podstawowej aktywności mózgu.

Aby zwiększyć jego użyteczność, zespół Colemana pracuje nad położeniem elektrod w taki sposób, by mogły odbierać także bardziej skomplikowane fale mózgowe.

Naukowcy pracują także nad tym, by dane odczytywane przez tatuaż były transmitowane bezpośrednio na urządzenia mobilne. – Daje to nadzieję, że urządzenie będzie mogło określić skomplikowane wzory aktywności mózgu, takie jak te, które mogą być wykorzystane do sterowania protezą kończyny – mówi Todd Coleman.

Badacze koncentrują się wykorzystaniu tatuażu do stosowania przy takich zaburzeniach jak depresja i choroba Alzheimera. Obie te choroby wyróżniają się charakterystycznymi wzory aktywności neuronalnej. Osoby z depresją mogą mieć e-tatuaż przez dłuższy okres, co pozwala sprawdzić, jak na mózg działają podawane lekarstwa. “Główną zaletą tego rozwiązania jest łatwość zastosowania medycznego” – mówi Michael Pitts z Reed College w Portland.

Elementy elektroniczne są już produkowane na masową skalę, dzięki czemu produkcja tatuażu może być bardzo tania.

W krajach rozwijających się tatuaż może być wykorzystywany także do monitorowania ciąży. Fundacja Billa i Melindy Gates wspiera badania nad dyskretną wersją tatuażu, który monitoruje sygnały, takie m.in. tętno płodu.

Dr Coleman wyjaśnił ideę e-tatuażu podczas konferencji TEDx w San Diego