W tym grobie spoczął nie byle kto. Jego pochówek sięga II tysiąclecia p.n.e.

Grób pochodzący z czasów XIX dynastii został znaleziony na terenie Egiptu. Archeolodzy prowadzili prace w obrębie słynnej nekropolii znanej jako Sakkara. 
W tym grobie spoczął nie byle kto. Jego pochówek sięga II tysiąclecia p.n.e.

Położona na południe od Kairu miejscowość stanowi pozostałości starożytnej nekropolii. W tamtejszych grobowcach umieszczano szczątki wysoko postawionych osób, takich jak członkowie rodziny królewskiej czy ważni urzędnicy. Do tej drugiej grupy zaliczał się człowiek o imieniu Panehsy.

Czytaj też: Wiemy, co się stało z mieszkańcami Herkulanum podczas erupcji Wezuwiusza. Ich ciał próżno szukać

Jak wynika z inskrypcji zamieszczonych w obrębie grobu mężczyzny, był on administratorem świątyni Amona. Jego szczątki pochodzą z okresu XIX dynastii, której rządy trwały od 1292 do 1189 roku p.n.e. Był to również czas tzw. Nowego Państwa, rozciągającego się od XVI do XI wieku p.n.e. 

O tym, że na miejscu pochowano wysoko sytuowanego człowieka najlepiej świadczy wygląd jego grobu. Ten przypomina bowiem miniaturową świątynię, wyposażoną między innymi w dziedziniec mający wymiary wynoszące 13 na 8 metrów. Wokół niego rozciągały się natomiast kolumny, a obok umieszczono centralny szyb prowadzący do komór grobowych.

O znalezisku poinformowali przedstawiciele egipskiego Ministerstwa Turystyki i Starożytności. Jak wynika z przekazanych wieści, górna konstrukcja grobowca zawiera ściany wykonane z tzw. cegły suszonej. Mają one około 1,5 metra wysokości. Poza tym budowniczowie umieścili na miejscu wapienne płyty ozdobione płaskorzeźbami ukazującymi właściciela grobowca, jego żonę, a także wiele postronnych osób.

Pochówek człowieka o imieniu Panehsy obejmuje sporych rozmiarów grobowiec z centralnym placem o wymiarach 13 na 8 metrów

Na jednym z wizerunków można dostrzec Panehsego czczącego Hathor, czyli boginię nieba. W Tebach uznawano ją za bóstwo związane ze zmarłymi, o czym możemy się przekonać choćby za sprawą faktu, że Hathor uznawano za patronkę nekropolii tebańskiej. Poza tym archeolodzy prowadzący poszukiwania natrafili na cztery kaplice. Jedna z nich zawiera inskrypcję poświęconą człowiekowi o imieniu Yoeyoe. Został on określony mianem twórcy złotej płyty skarbu faraona

Czytaj też: Wizerunki Jezusa i Maryi w muzułmańskim kraju. Czym są malowidła, które odkryli polscy archeolodzy?

Jeśli chodzi o Sakkarę, to prawdopodobnie najbardziej charakterystycznym zabytkiem związanym z tym miejscem jest piramida Dżesera. Powstała ona około 2650 roku p.n.e. a budową kierował architekt zwany Imhotepem. Słynna piramida schodkowa ma 62,5 metra wysokości, a wokół niej rozmieszczono budynki tworzące swego rodzaju miniaturową metropolię.