Piramidy początkowo wyglądały inaczej. Oto ich wizualizacja

Egipskie piramidy, szczególnie te znajdujące się w Gizie, to z pewnością jedne z najbardziej znanych zabytków w historii ludzkości. Na przestrzeni tysięcy lat ich wygląd uległ poważnym zmianom.
Piramidy początkowo wyglądały inaczej. Oto ich wizualizacja

Zdaniem ekspertów początkowo wcale nie prezentowały się one tak, jak ma to miejsce obecnie. Oczywiście sam kształt pozostawał podobny, ale różnice dotyczyły przede wszystkim koloru i struktury powierzchni tych budowli. O ile obecnie wierzchnia warstwa pokrywająca na przykład Wielką Piramidę w Gizie jest dość nierównomierna i ma żółtawą bądź brązową barwę, tak tysiące lat temu najprawdopodobniej była znacznie bardziej wygładzona, błyszcząca i biała.

Czytaj też: Ewolucja i jej niezbadane wyroki. Wiemy, jak neandertalczycy odczuwali zapachy

Nie zmienia to faktu, iż egipskie zabytki świetnie zniosły próbę czasu. Wystarczy wspomnieć, że piramida Cheopsa, zapewne najbardziej znana ze wszystkich, powstała około 2560 roku p.n.e. Od zakończenia jej budowy minęło więc ponad 4500 lat, a całość zachowała się w całkiem niezłym stanie. A przecież na przestrzeni tych wszystkich lat na egipskie piramidy oddziaływał szereg niekorzystnych czynników, takich jak susze, opady, potencjalne trzęsienia ziemi, nie wspominając o ludziach próbujących ukraść materiały budowlane. 

Egipskie piramidy budowano z udziałem wykwalifikowanych pracowników

Jacquelyn Williamson z Uniwersytetu Harvarda twierdzi, że bloki wapienia były ręcznie rzeźbione i polerowane tak, by do siebie pasowały. W ten sposób powstała zewnętrzna powłoka zapewniająca piramidom ochronę. Jednocześnie nieco bardziej zrozumiała wydaje się wiara niektórych osób w udział pozaziemskich form życia w budowie egipskich piramid. O ile w obecnej formie trudno bowiem dostrzec w nich architektoniczny kunszt kojarzony z cywilizacją zdolną do odbywania lotów międzygwiezdnych, tak w pierwotnej formie piramidy faktycznie mogły wyglądać znacznie bardziej futurystycznie. 

Czytaj też: Tajemnice chińskiego muru ujawnione dzięki niezwykłej metodzie. Badali to, co spada z kosmosu

Jaki scenariusz wydaje się najbardziej prawdopodobny, jeśli chodzi o kulisy powstania egipskich piramid? Przede wszystkim – poza kosmitami – należy też wykluczyć znaczący udział niewolników. Ci być może byli zaangażowani w pewne działania związane z budową, ale kluczową rolę odgrywali raczej sowicie opłacani specjaliści. Aby dodać całości jeszcze więcej uroku, poza błyszczącymi i wypolerowanymi ścianami, piramidy najwyraźniej wieńczono tzw. piramidionami. Tego typu obiekty, wykonane z litego granitu i pokryte na przykład złotem, umieszczano na szczycie piramidy.