Pracujesz po nocach przy komputerze? Tak możesz dorobić się cukrzycy

Nowe badania wskazują, że unikanie jasnego światła w nocy może być prostym sposobem na zmniejszenie ryzyka cukrzycy typu 2, niezależnie od aktywności w ciągu dnia.
Mężczyzna pracujący przy komputerze – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Mężczyzna pracujący przy komputerze – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Cukrzyca typu 2 to przewlekła choroba, która wpływa na sposób, w jaki organizm wykorzystuje insulinę. Rozwija się przez wiele lat (w ukryciu), jest trudna do leczenia i zwykle wiąże się z czynnikami związanymi ze stylem życia, takimi jak brak aktywności fizycznej czy otyłość. Ale to nie wszystko.

Czytaj też: Przełomowy lek na stan przedcukrzycowy hamuje także cukrzycę typu 2!

Naukowcy z Flinders University odkryli związek między ekspozycją na światło w nocy na ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2. Szczegóły opisano w czasopiśmie The Lancet Regional Health – Europe.

Andrew Phillips, adiunkt z College of Medicine and Public Health, mówi:

Nocna ekspozycja na światło może zaburzyć nasze rytmy dobowe, prowadząc do zmian w wydzielaniu insuliny i metabolizmie glukozy. Te z kolei wpływają na zdolność organizmu do regulowania poziomu cukru we krwi, co może ostatecznie prowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2.

Siedzenie po nocach przy komputerze zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2

Wykorzystując dane pochodzące z UK Biobank od 84 790 osób noszących czujniki światła na nadgarstkach przez tydzień w latach 2013-2016, naukowcy postanowili ocenić ich stan 9 lat później. Uczeni wykazali, że nocna ekspozycja na światło zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę w późniejszym okresie życia nawet o 67 procent! Potwierdzono także, że ryzyko wzrasta wraz z ilością czasu spędzaną przy źródle sztucznego ciała i to niezależnie od naszych zachowań w trakcie dnia.

Czytaj też: Szokujące odkrycie. Cukrzyca typu 2 wywoływana przez brak snu?

Można właściwie się odżywiać i regularnie uprawiać sport, a i tak nabawić się cukrzycy w wyniku nocnej pracy przy komputerze. Badania te potwierdzają hipotezę, że światło, które tłumi lub zmienia rytmy dobowe, może zmieniać sposób wydzielania hormonów.

Siedzenie w nocy przy komputerze to pierwszy krok do cukrzycy /Fot. Unsplash

Zmienione rytmy dobowe melatoniny lub glikokortykoidów mogą wykazywać podwyższone stężenia w godzinach czuwania, zmniejszając w ten sposób wydzielanie insuliny przez trzustkę i promując produkcję glukozy w wątrobie w okresach pokrywających się z przyjmowaniem pokarmów. Trwałe zaburzenie rytmu dobowego może prowadzić do stale podwyższonego poziomu glukozy poposiłkowej, inicjując rozwój cukrzycy typu 2 poprzez zwiększenie wielkości i stanu zapalnego adipocytów, promując w ten sposób insulinooporność i wydzielanie markerów zapalnych (np. interleukiny-1β), które hamują funkcję komórek beta trzustki.

Okazuje się, że ekspozycja na światło między północą a 6 rano stanowi poważny problem zdrowotny. Naukowcy, sugerują, że ograniczenie osobistej ekspozycji na światło w tych godzinach, w celu utrzymania rytmu dobowego na właściwym poziomie, jest dla wielu łatwym sposobem na obniżenie ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.