Lockheed Martin prezentuje nowe pociski. Ich możliwości będą niesamowite

Nowe pociski Lockheed Martin nadchodzą. Podczas testów w locie na poligonie rakietowym White Sands w Nowym Meksyku zademonstrowano ich możliwości operacyjne – będą one naprawdę spektakularne.
Nowe pociski ER GMLRS już przetestowane /Fot. Lockheed Martin

Nowe pociski ER GMLRS już przetestowane /Fot. Lockheed Martin

1 września na jednym z najsłynniejszych amerykańskich poligonów, przetestowano system następnej generacji GMLRS o rozszerzonym zasięg (ER GMLRS). Pocisk wystrzelony z wyrzutni HIMARS spełnił stawiane mu kryteria dotyczące trajektorii lotu, zasięgu i precyzji od startu do uderzenia. Udanie zintegrował się on z systemem HIMARS i osiągnął ogólną wydajność rakietową. To oznacza, że pociski są coraz bliżej wprowadzenia do służby.

Czytaj też: Pociski hipersoniczne z nowym materiałem. Włoska firma podkręca tempo

Jay Price, wiceprezes ds. Precision Fires w Lockheed Martin Missiles and Fire Control, mówi:

Test ten wykazał prawie dwukrotnie większy zasięg, przy jednoczesnym zachowaniu precyzji, z której znany jest GMLRS. Lockheed Martin angażuje się w rozwój tej krytycznej zdolności w krótkim czasie dla naszego klienta z branży wojskowej, a ten test przybliża ER GMLRS o krok do wdrożenia w terenie.

Nowe pociski obsłużą także stare wyrzutnie

Rodzina amunicji MLRS (MFOM) obejmuje różnorodne rakiety i pociski precyzyjnego uderzenia, podlegające ciągłemu rozwojowi w celu zaspokojenia potrzeb armii. Pociski GMLRS są sprawdzone w walce, niedrogie i obarczone niskim ryzykiem szkód ubocznych – zapewniają ogromne możliwości i elastyczność w reagowaniu na współczesne zagrożenia. Do tej pory wyprodukowano i użyto ponad 60 000 rakiet GMLRS.

Czytaj też: Tajwan inwestuje w potężne pociski. Ich zasięg budzi niepokój

Jeżeli chodzi o wersję z rozszerzonym zasięgiem – Extended-Range (ER) GMLRS – to oferuje ona zasięg zwiększony do 150 km w każdych warunkach pogodowych. ER GMLRS ma cechy wspólne ze starszym GMLRS i można go wdrożyć za pomocą wyrzutni HIMARS i rodziny wyrzutni MLRS M270. Naboje mają większy silnik i mają lepszą manewrowość dzięki sterowaniu za pomocą ogona.

Pociski GMLRS są sprawdzone w boju – nic dziwnego, że Lockheed Martin je ulepsza /Fot. Lockheed Martin

Lockheed Martin jest objęty kontraktem na kontynuację produkcji rakiet jednolitych i rakiet z alternatywnymi głowicami bojowymi – zarówno dla amerykańskiej armii, jak i na zagraniczne rynki. Systemy są produkowane w fabryce Lockheed Martin w Camden w stanie Arkansas.

Lockheed Martin z siedzibą w Bethesda w stanie Maryland to globalna firma z branży bezpieczeństwa i lotnictwa, zatrudniająca około 116 000 osób na całym świecie. Zajmuje się głównie badaniami, projektowaniem, rozwojem, produkcją, integracją i utrzymaniem zaawansowanych systemów technologicznych, głównie w dziedzinach związanych z awiacją i militarnych.