Elektrownia w kształcie drzewa

Brytyjska firma Solar Botanic poinformowała o stworzeniu prototypu sztucznego drzewa, które będzie wykorzystywało siłę wiatru i promieniowanie słoneczne i stanie się w ten sposób ekologicznym i miłym dla oka źródłem energii dla całego domu.

          Sztuczne drzewo oparte na technologii Nanoleaf („nanoliść”) łączącej w sobie funkcje baterii słonecznej i turbiny wiatrowej będzie wyglądało jak prawdziwe, a wytworzona przez nie energia elektryczna może zaspokoić potrzeby energetyczne całego domu. W skład „nanoliścia” wejdą części fotoelektryczne i termogalwaniczne, a także generatory przetwarzające ruch gałęzi i liści na energię elektryczną. Termogalwanika służyć będzie do przekształcania promieniowania cieplnego w prąd, a specjalne piezolementy wykorzystujące wibrację liści, przekształcą siłę wiatru na energię. 

          Solar Botanics nie zdradza na razie, jak będzie wyglądać drzewo i ile energii będzie w stanie wytworzyć. Firma informuje jedynie, że średnie nanodrzewo, posiadające koronę o powierzchni 6 metrów kadratowych, zapewni wystarczająco dużo prądu dla jednego gospodarstwa domowego. Specjaliści z Solar Botanics uważają, że takie alternatywne źródło energii zyska sobie popularność nie tylko ze względu na ekologię – będzie ono miało również wysoką wartość estetyczną. JSL

źródło: www.solarbotanic.com