Elektryczny prysznic

Ten egzotyczny wynalazek łazienkowy najczęściej można spotkać podczas podróży po Ameryce Południowej.

Choć urządzenie wygląda dość dziwacznie (głównie dzięki podłączonym do niego kablom elektrycznym, nierzadko „wiszącym” w powietrzu nad kabiną prysznicową), pozwala na szybkie i ekonomiczne podgrzanie wody. Proces ten zachodzi w głowicy prysznica – odpada więc konieczność instalowania piecyka czy przepływowego ogrzewacza na ścianie, niepotrzebne są także osobne rury z gorącą wodą.

Do głowicy prysznica wykonanej najczęściej z odpornego na wysoką temperaturę tworzywa sztucznego, po odkręceniu kranu dociera woda pod dużym ciśnieniem.Ciśnienie wody w głowicy przenosi się na specjalną elastyczną membranę, która uwypukla się i naciska na przełączniki elektryczne.Po zamknięciu obwodu prąd płynie przez elementy grzejne. Ich wysoka oporność elektryczna sprawia, że powstaje wówczas dużo ciepła, które ogrzewa wodę w głowicy.Temperaturę elementów grzejnych, a więc i wody można regulować przełącznikiem „zimna”/„ciepła”. W tej drugiej pozycji płynący prąd napotyka największy opór, a więc najsilniej podgrzewa głowicę. Efekt – gorący prysznic.W pozycji “zimna” prąd częściowo omija elementy grzejne i płynie przewodami o mniejszym oporze. Woda jest wówczas letnia.Gdy kończymy kąpiel i zakręcamy kran, spada ciśnienie wody w głowicy, a membrana wraca do pozycji wyjściowej. Obwód elektryczny zostaje przerwany, więc elementy grzejne natychmiast się wyłączają.

A – przewód zasilającyB – przełącznik zimna/ciepłaC – naciskD – styki przełącznikówE – element grzejnyF – wyłączony element grzejnyG – membranaH – woda