Niemiecko-francuska bestia. Najpotężniejszy czołg świata ma nie jedno, a trzy różne działa!

Firma KNDS zaprezentowała najpotężniejszy czołg świata. EMBT ADT 140 ma zamontowane nie jedno, ale trzy działa – każde zoptymalizowane do radzenia sobie z innym rodzajem zagrożenia.
Czołg EMBT ADT 140 z działem kal. 140 mm /Fot. KNDS

Czołg EMBT ADT 140 z działem kal. 140 mm /Fot. KNDS

Niemiecko-francuska współpraca dała początek nowej formie czołgu podstawowego (MBT) z potrójną siłą rażenia. Ma działo ASCALON kal. 140 mm, współosiowe działo kal. 20 mm i zdalnie sterowaną stację uzbrojenia (RCWS) z działem kal. 30 mm. Maszyna opracowana przez KNDS wywołała burzę na paryskich targach obronnych Eurosatory 2024.

EMBT ADT 140 to najpotężniejszy czołg świata

Po dekadach stagnacji świat czołgów podstawowych znów się rozwija, do czego niewątpliwie przyczyniła się inwazja na Ukrainę. Wśród nowych pojazdów pancernych zaprezentowanych na targach Eurosatory 2024 w Paryżu największe zainteresowanie budził on – Enhanced Main Battle Tank Ascalon Demonstrator Turret 140, czyli po prostu EMBT ADT 140.

Czytaj też: To będzie prawdziwy potwór na gąsienicach. Brytyjska armia ma nowy czołg

EMBT ADT 140 ma nie tylko działo główne kal. 140 mm – największe zamontowane do tej pory w jakimkolwiek czołgu – ale także dwie dodatkowe armaty, które odzwierciedlają różnorodność zagrożeń, z jakimi mierzą się nowoczesne czołgi – od dronów po inne pojazdy pancerne. Według KNDS, działo kal. 140 mm można wymienić na “mniejsze” kal. 120 mm, jeżeli jest taka potrzeba.

Czołg EMBT ADT 140 /Fot. KNDS

Pierwszym z dodatkowych armat EMBT ADT 140 jest współosiowe działo kal. 20 mm zamontowane obok działa głównego na wieży. Drugie to zdalnie sterowane automatyczne działo kal. 30 mm na wieży. Czołg ma również znacznie mniejszy karabin maszynowy kal. 7,62 zamontowany na miniaturowej wieżyczce na szczycie głównej wieży.

Podwozie czołgu, pochodzące z Leoparda 2, ma taką samą konfigurację siedmiu kół jezdnych, jak starszy czołg. Wieża demonstracyjna ASCALON 140 mm (ADT 140) jest wyposażona w główne działo kal. 140 mm firmy Nexter.

Działo ASCALON 140 /Fot. Army Recognition

Wieżyczka EMBT ADT 140 jest całkowicie bezobsługowa, a główne działo jest ładowane przez automatyczny ładowniczy. Czołg ma aktywny system ochrony, który może zestrzeliwać wrogie pociski przeciwpancerne, rakiety i standardowy pancerz. EMBT ADT 140 został zaprojektowany dla Main Combat Ground System (MCGS), współpracy Francji i Niemiec w celu opracowania wspólnego czołgu dla ich armii. Inicjatywa MCGS została ogłoszona w 2017 r., ale postępowała powoli.

Można się zastanawiać, po co czołg ma aż tyle dział? Projektanci przewidzieli potężniejsze i lepiej chronione pojazdy pancerne, stawiając na działo kal. 140 mm, znacznie większe niż globalny standard 120/125 mm. W rezultacie powstaje większy i potężniejszy nabój czołgowy. Jednak ze względu na ograniczoną przestrzeń wewnątrz czołgu, EMBT ADT 140 z działem 140 mm może przenosić tylko ok. 30 sztuk amunicji. Oznacza to, że niezależnie od wielkości celów wroga, czołg ma górną granicę liczby celów, które może wyeliminować. Dodatkowe działa po części rozwiązują ten problem.

Działo kal. 20 mm jest najprawdopodobniej przeznaczone do atakowania wrogiej piechoty, ciężarówek i innych celów o cienkim pancerzu, a działo kal. 30 mm jest przeznaczone do celów naziemnych. To drugie może być również uzbrojone w pociski z zapalnikami zbliżeniowymi, które detonują, gdy tylko cel znajdzie się w zasięgu.

Czytaj też: Ten miniczołg wygląda jak samoróbka, a tymczasem to potężna broń

Różne działa EMBT ADT 140 powinny umożliwić czołgowi atakowanie i niszczenie różnych celów. Będzie to miało kluczowe znaczenie w zmieniającej się przestrzeni wojennej, w której konwencjonalne i nowe zagrożenia (np. drony) mogą pojawić się z dowolnego miejsca.