To wyjątkowo duży prehistoryczny cmentarz. Znaleziono go w Europie

Wysiłki archeologów skoncentrowane na pewnym fińskim stanowisku doprowadziły do odnalezienia jednego z największych prehistorycznych cmentarzy w tej części świata. Jego datowanie robi ogromne wrażenie.
To wyjątkowo duży prehistoryczny cmentarz. Znaleziono go w Europie

Naukowcy oszacowali bowiem wiek tego miejsca na 4000 do 5000 lat. Czego jeszcze dowiedzieli się dzięki badaniom prowadzonym w obrębie stanowiska archeologicznego Tainiaro? Możemy o tym przeczytać w publikacji zamieszczonej na łamach Antiquity. Przede wszystkim, jak do tej pory udało się zlokalizować nieco ponad 40 grobów, ale szacunki wskazują na nawet 5-krotnie większą liczbę.

Czytaj też: Naukowcy zrekonstruowali twarz “Człowieka-smoka” sprzed 150 tysięcy lat. Zidentyfikowany niedawno gatunek był wyjątkowo bliski naszemu

Co ciekawe, wykopaliska przeprowadzone tam w latach 90. XX wieku dostarczyły dowodów na istnienie około 40 pochówków. Nawet taka ich liczba była dość zaskakująca, ponieważ pojawiło się potwierdzenie, że mezolityczne społeczności rozwijały się nawet na dalekiej północy. Teraz, w toku ostatnich ustaleń, wydaje się natomiast, że może to być jeden z największych prehistorycznych cmentarzy znalezionych na północy Europy.

Cmentarz znajdujący się na terenie stanowiska archeologicznego Tainiaro może pochodzić sprzed około pięciu tysięcy lat

Przede wszystkim, znajduje się tam znacznie więcej niż 40 grobów. Zdaniem archeologów może być mowa o nawet 200 pochówkach. Skąd takie szacunki? Wzięły się one stąd, iż do tej pory przeprowadzono wykopaliska obejmujące około ⅕ całego stanowiska. W tym czasie zidentyfikowano 44 groby, dlatego ekstrapolacja wskazuje na liczbę rzędu 200 pochówków.

Oczywiście to dość karkołomne założenie, ponieważ nie można mieć pewności, że cały teren, który ma być planowo objęty wykopaliskami, faktycznie był dawniej wykorzystywany w formie cmentarza. W toku prowadzonych poszukiwań uczestnicy ekspedycji natknęli się też na pozostałości potencjalnych palenisk, w których szczątki mogły być poddawane kremacji.

Czytaj też: Średniowieczna szlachcianka z wydrążoną czaszką. Odkryto w Niemczech makabryczny grób

Naukowcy nie odrzucają możliwości, iż pochodzące z epoki kamienia stanowisko mogło być wykorzystywane na różne sposoby. Innymi słowy, niekoniecznie pełniło ono wyłącznie rolę cmentarza. Znalezione próbki, między innymi w postaci gleby, będą więc analizowane pod kątem poszukiwań różnego rodzaju artefaktów oraz materiału genetycznego. Na tej podstawie badacze zamierzają zgłębiać tajemnice Tainiaro. Być może uda się dowiedzieć jeszcze więcej na temat pierwszych tamtejszych mieszkańców.