Od śmiercionośnej erupcji minęły niemal 2000 lat. Właśnie znaleziono tam wyjątkowe figurki

Erupcja Wezuwiusza doprowadziła do śmierci tysięcy mieszkańców okolicznych miast, przy czym szczególnie mocno ucierpiały Pompeje. Pomimo upływającego czasu, archeolodzy wciąż znajdują w tamtejszych ruinach starożytne artefakty. Tym razem chodzi o wykonane z terakoty figurki.
Od śmiercionośnej erupcji minęły niemal 2000 lat. Właśnie znaleziono tam wyjątkowe figurki

Wydarzenia z 79 roku nie tylko kosztowały życie od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy osób. Pozostałości miast takich jak Pompeje czy Herkulanum przykryła gigantyczna warstwa popiołu wulkanicznego, mająca nawet sześć metrów wysokości. Paradoksalnie, w ten sposób doszło do zabezpieczenia obiektów znajdujących się pod powierzchnią i zapewniło naukowcom szansę na poznawanie starożytnych realiów niemal dwa tysiące lat później. 

Czytaj też: Zagadkowe drewniane elementy w grobie sprzed 2000 lat. Archeolodzy mają teorię na temat ich pochodzenia

W toku prowadzonych ostatnio wykopalisk udało się zlokalizować trzynaście terakotowych figurek. Znaleziono je wzdłuż Via del Vesuvio, a bliższe oględziny wykazały, że mowa o artefaktach mających około 15 centymetrów wysokości. W myśl jednej z teorii chodzi o figurki powiązane z Kybele i Attisem, które przedstawiają historię tragicznej miłości frygijskiej bogini-matki do śmiertelnika.

Wykonane z terakoty figurki najprawdopodobniej są powiązane z mitologiczną opowieścią o Kybele i Attisie, którego życie zakończyło się w tragicznych okolicznościach

Trzeba przyznać, że ta starożytna historia mogłaby być inspiracją dla scenarzystów Mody na sukces, ponieważ wspomniany Attis – nie wiedząc o uczuciach, jakie miała względem niego Kybele –  zakochał się w córce króla Pessinusa. Kybele, w obliczu rodzącej się zazdrości, doprowadziła Attisa do szaleństwa, w efekcie czego ten wykastrował się i popełnił samobójstwo.

Czytaj też: Czaszka sprzed 8500 lat zawiera otwór. To niebywały dowód na zaawansowanie naszych przodków

Starożytne figurki, do wykonania których użyto terakoty, mogą przywodzić na myśl słynną Terakotową Armię, czyli ponad osiem tysięcy obiektów przypominających ludzi oraz konie. Zostały one umieszczone w grobowcu Pierwszego Cesarza Qin, legendarnego chińskiego władcy, któremu przypisuje się zjednoczenie tego kraju po zakończeniu tzw. okresu walczących królestw. Znajdujące się tysiące kilometrów dalej figurki z Pompejów umieszczono natomiast w zdobionym atrium w tzw. domie rzymskim, gdzie archeolodzy odnaleźli także głowę glinianego koguta i szklaną szyszkę.