Zagadkowe drewniane elementy w grobie sprzed 2000 lat. Archeolodzy mają teorię na temat ich pochodzenia

Działania archeologów z Chin doprowadziły do odnalezienia szeregu prostokątnych drewnianych elementów. W toku niezwykłego śledztwa badacze doszli do wniosku, że mogą mieć do czynienia ze starożytnym kalendarzem astronomicznym. 
Zagadkowe drewniane elementy w grobie sprzed 2000 lat. Archeolodzy mają teorię na temat ich pochodzenia

Odkrycie miało miejsce w południowo-zachodniej części kraju, a łącznie mowa o zestawie 23 drewnianych płytek. Taki pojedynczy element ma około 2,5 centymetra szerokości i 10 centymetrów długości. Twórca umieścił na nich chińskie znaki związane z Tiangan Dizhi, które stanowią część tradycyjnego kalendarza astronomicznego. Został on zaprojektowany w okresie panowania dynastii Shang, który trwał od XVI do XI wieku p.n.e.

Czytaj też: Czaszka sprzed 8500 lat zawiera otwór. To niebywały dowód na zaawansowanie naszych przodków

W oparciu o ukształtowanie krawędzi płytek, członkowie zespołu badawczego uznali, że dawniej mogły one być do siebie dopasowane, choć nie wiadomo, jak dokładnie mogło to wyglądać. Znalezisko jest wyjątkowe ze względu na fakt, iż dokonano go w starożytnym grobowcu. Z drugiej strony, wykorzystywanie drewnianych i bambusowych płytek nie było niczym niezwykłym – szczególnie przed wynalezieniem papieru.

Dzięki spisowi przedmiotów grobowych umieszczonych w miejscu pochówku, archeolodzy są w stanie określić, co dokładnie powinno się tam znajdować. Ustalili także, że grób powstał w 193 roku p.n.e., a więc za panowania zachodniej dynastii Han, która sprawowała władzę w okresie od 206 roku p.n.e. do 9 roku. Później przyszła kolej na rządy dynastii Han, która pozostawała u sterów aż do 220 roku. Z perspektywy historii był to bardzo owocny okres, łączony z narodzinami licznych chińskich tradycji.

Jak wyjaśnia Huang Wei, który kierował pracami wykopaliskowymi, w grobowcu znajdowało się ponad 600 artefaktów takich jak miski, pudełka, słoiki i talerze. Archeolodzy natknęli się nawet na piszczałki, włócznie i paleniska wykonane z miedzi, drewniane figurki oraz obiekty utworzone z ceramiki czy brązu. W tym niezwykłym miejscu pochówku znalazło się więc miejsce dla całej gamy zróżnicowanych przedmiotów.

Drewniane elementy umieszczone w chińskim grobie są najprawdopodobniej częścią tamtejszego kalendarza astronomicznego

Jeśli zaś chodzi tytułowe drewniane tabliczki, to mowa o wyjątkowym znalezisku ze względu na fakt, że takie elementy kalendarza stanowią najstarszy znany nauce przykład wytwarzania tego typu artefaktów. Tylko czy na pewno mowa o kalendarzu? Wydaje się, że takie tabliczki można było przystosować do dowolnego roku 60-letniego cyklu kalendarzowego. 

Czytaj też: O tym starożytnym mieście pisano w balladach. Wreszcie je zlokalizowano

Sposób ich wykonania przywodzi na myśl rozwiązanie zastosowane w świątyni taoistycznej w Suzhou, gdzie każdy rok cyklu jest reprezentowany przez odpowiednio oznaczony posąg. Oczywiście sam pochówek musiał być przeznaczony dla kogoś o wysokim statusie społecznym. Świadczy o tym zarówno różnorodność i bogactwo przedmiotów umieszczonych w grobie, jak i sposób jego wykończenia. Być może dalsze prace archeologiczne dostarczą informacji na temat tożsamości człowieka, któremu zapewniono tak imponujący pochówek.