Finał FameLab 2015 w najbliższą sobotę!

35 tys. zł czeka na zwycięzcę 4. polskiej edycji konkursu FameLab dla naukowców, którzy potrafią ciekawie mówić o swoich badaniach. W najbliższą sobotę dziesięciu finalistów stanie przed publicznością i jury, by opowiedzieć krótkie historie o nauce.

FameLab to międzynarodowy konkurs, który zachęca naukowców do zabrania głosu publicznie. Jego uczestnicy mają trzy minuty, aby przed jury i publicznością przedstawić to, czym pasjonują się na co dzień w swojej pracy badawczej. Jeśli zrobią to rzetelnie, z charyzmą i pasją, mają szansę wygrać nagrodę główną. Uczestnicy konkursu to naukowcy związani z naukami ścisłymi, medycznymi, technicznymi, przyrodniczymi i rolniczymi.

CZYTAJ TEŻ: RUSZYŁ NABÓR DO KOLEJNEJ EDYCJI FAMELAB!

Kryteria oceny występujących opierają się na „trzech C”. Dla jury liczą się: Content – treść, merytorycznie poprawna pod względem naukowym; Clarity – jasność, pozwalająca na zrozumienie prezentowanego zagadnienia przez osobę niezajmującą się daną dziedziną i Charisma – charyzma mówiącego oraz sposób zaprezentowania badań.

W gronie finalistów FameLab Poland 2015 znaleźli się reprezentanci nauk ścisłych, przyrodniczych i medycznych, prowadzący działalność naukową w Polsce: Gliwicach, Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu, a także w Wielkiej Brytanii: w Milton Keynes i Londynie. Na scenie podczas finału zobaczymy astronoma Jakuba Bochińskiego, biologa ewolucyjnego i genetyka dr. Szymona Drobniaka, biochemika Mariusza Gogóla, studenta ostatniego roku medycyny Wojciecha Grabczana, psychoonkolożkę i biolożkę medyczną Aleksandrę Klembę, epidemiologa i mikrobiologa dr. Rafała Mostowego, nanotechnologa i chemika fizycznego dr. Jana Paczesnego, biologa i chemika Łukasza Richtera, chemiofizyczkę Alicję Wolny oraz mikrobiolożkę i genetyczkę dr Aleksandrę Ziembińską-Buczyńską. Ich półfinałowe wystąpienia można zobaczyć na YouTube:

Zdobywczyni lub zdobywca pierwszego miejsca weźmie udział w międzynarodowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, będącym częścią Cheltenham Science Festival. Otrzyma także nagrodę pieniężną (30 tys. zł na cele naukowe i 5 tys. zł na dowolne wydatki). Jednej z osób zostanie przyznane wyróżnienie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – pokrycie kosztów udziału w dowolnie wybranej naukowej konferencji międzynarodowej na terenie Europy. British Council w Polsce, współorganizator konkursu, ufunduje Nagrodę Publiczności – kurs lub egzamin językowy. BASF Polska trojgu wybranym przez siebie finalistom sfinansuje pobyt w Ludwigshafen w Niemczech, gdzie znajduje się największy na świecie zintegrowany produkcyjny kompleks chemiczny, będący siedzibą firmy.

Finał rozpocznie się 25 kwietnia br. o godz. 18:00 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w godz. 18.00 – 21.00. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Transmisja online z przebiegu finału będzie dostępna na stronie www.kopernik.org.pl. Dla osób, które nie zmieszczą się do sali głównej, organizatorzy przewidzieli wspólne oglądanie wystąpień konkursowych na wielkim ekranie umieszczonym w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni. Jak co roku, na publiczność czekać będą dodatkowe atrakcje.

Imprezę poprowadzi Jan Wróbel – dziennikarz i publicysta, a o oprawę artystyczną zadba Musical improwizowany. W skład finałowego jury wejdą: astrofizyk prof. Marek Abramowicz, zajmujący się m.in. teorią względności, czarnych dziur i teorią figur równowagi gwiazd; kulturoznawca i medioznawca dr Jacek Wasilewski, badający konstruowanie przekazów społecznych i kreację znaczeń; zastępczyni dyrektora Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka i popularyzatorka nauki, Irena Cieślińska; fizyk prof. Arkadiusz Orłowski, kierownik Katedry Informatyki SGGW oraz genetyk prof. Paweł Golik, dyrektor Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego.