Tak wygląda najstarszy kot na świecie. Nowy rekordzista liczy aż 120 ludzkich lat. Ile to naprawdę?

Flossie to najstarszy kot na świecie. Dzięki temu został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Ma blisko 27 lat, co stanowi równowartość mniej więcej 120 ludzkich lat.
Flossie /Fot. Guinness World Records

Flossie /Fot. Guinness World Records

Flossie mieszkała w wielu domach w ciągu swojego życia. Niedawno została przekazana do Cats Protection, agencji charytatywnej, która zajmuje się adopcją kotów. Wtedy to jej pracownicy zdali sobie sprawę, że Flossie miał niezwykłe i naprawdę długie życie. Zapisy w książeczkach weterynaryjnych Flossie wykazały, że ma ona blisko 27 lat! Mimo iż jest głucha, ma problemy ze wzrokiem, to nadal potrafi okazać wiele ciepła i zaskoczyć kocią gibkością.

Najstarsza kotka na świecie

Flossie po raz pierwszy została adoptowana w grudniu 1995 r. przez pracownicę szpitala w Liverpoolu. Była częścią grupy bezpańskich zwierząt, które włóczyły się w pobliżu szpitala, więc pracownicy medyczni postanowili wszystkie je przygarnąć. Flossie żyła ze swoją właścicielką szczęśliwie przez 10 lat, aż do jej śmierci. Następnie została przygarnięta przez siostrę właścicielki, a u niej spędziła kolejne 14 lat, aż do jej ostatnich dni.

Czytaj też: “Mów do mnie czule”. Koty wiedzą, kiedy Ty to robisz

W wieku 24 lat przygarnął ją syn jej poprzedniej właścicielki – mieszkała z nim przez ok. trzy lata, ale ostatecznie postanowił oddać ją do adopcji (Cats Protection).

Naomi Rosling z Cats Protection mówi:

To nie była łatwa decyzja. Szukał naszej pomocy, aby było to w najlepszym interesie Flossie. Odpowiedzialne posiadanie kota jest wtedy, gdy ktoś myśli o potrzebach zwierzęcia ponad swoimi uczuciami.

Starsze koty mają mniejsze szanse na adopcję, więc wydawało się, że Flossie spędzi resztę swojego życia w Cats Protection. Została jednak przygarnięta przez Vicki Green, która ma duże doświadczenie w opiece nad starszymi kotami – z jednym żyje od 21 lat!

Vicki Green mówi:

Była głośna przez pierwsze kilka nocy, ponieważ nie widzi w ciemności i była nieco zdezorientowana w nowym otoczeniu, ale teraz śpi przez noc, przytulona na łóżku ze mną. Czasami nie może znaleźć kuwety lub potrzebuje pomocy w pielęgnacji, ale jestem cały czas przy niej.

Pomimo problemów ze wzrokiem i słuchem, weterynarze określają stan Flossie jako “dobry”. Nie ma problemów z jedzeniem i załatwianiem potrzeb fizjologicznych. Lubi się przytulać i pobawić, na ile tylko jest w stanie.

Czytaj też: Koty są mądrzejsze niż myślisz. Potwierdzają to nowe analizy

Vicki Green podsumowuje:

Od początku wiedziałem, że Flossie jest wyjątkowym kotem, ale nie wyobrażałem sobie, że będę dzielić dom z rekordzistą świata.

Według Księgi Rekordów Guinnessa, najstarszym kotem w historii był Creme Puff, który w 2005 r. zmarł w Teksasie w wieku 38 lat i 3 dni. Flossie jest blisko przekroczenia bariery 27 lat. Obecnie najstarszym psem na świecie jest 22-letni Gino.

Większość kotów może żyć do 20 lat, a osobniki wysterylizowane lub wykastrowane mogą pochwalić się dłuższą żywotnością. Koty uważa się za geriatryczne po przekroczeniu 15. roku życia.