Foczy początek wiosny

Kilka małych fok pojawiło się na polskim wybrzeżu Bałtyku. – Odnotowaliśmy też kolejną foczą „kumulację” w ujściu Wisły. 40 fok jednocześnie odpoczywało na piaszczystej wysepce – donoszą pracownicy Błękitnego Patrolu Fundacji WWF

– W tym roku pierwszą małą fokę zaobserwowaliśmy w połowie marca – mówi Mikołaj Zybała z WWF Polska. Kolejne obserwacje pochodzą już z kwietnia. Małe foki widziano w Krynicy Morskiej i Skowronkach. Nie wymagały pomocy i były w dobrym stanie. Inaczej potoczył się los malucha z Półwyspu Helskiego, któremu pomogli pracownicy Stacji Morskiej z Helu. Mała foka trafiła na rehabilitację do fokarium i jeśli jej stan na to pozwoli, wróci do Bałtyku w maju lub w czerwcu.

Oprócz obserwacji małych fok, które rodzą się na przełomie lutego i marca, Błękitny Patrol odnotował też w ostatnią niedzielę obecność 40 fok w ujściu Wisły. Ta focza „kumulacja” dowodzi, jak ważnym miejscem dla fok jest ten odcinek polskiego wybrzeża. Foki mogą tam odnaleźć spokój na odizolowanych od lądu piaszczystych wysepkach. Niestety zdarzają się coraz częściej sytuacje, że i tam foki są płoszone przez ludzi.

Oprócz fok szarych pracownicy Fundacji WWF zaobserwowali również rzadko pojawiające się na naszym wybrzeżu foki pospolite oraz pomogli w identyfikacji foki obrączkowanej. Ta ostatnia, jest bardzo rzadkim gościem na naszym wybrzeżu, a tym razem postanowiła wpłynąć do Jeziora Dąbie.

– Film, który został nam przesłany przez przypadkowego obserwatora, wyraźnie wskazywał na fokę obrączkowaną – tłumaczy Konrad Wrzecionkowski z Błękitnego Patrolu WWF. – To nie jest pierwszy przypadek, kiedy ten morski ssak wpływa do Odry. W ubiegłym roku mieliśmy podobne zgłoszenie – dodaje.

Fundacja WWF Polska przypomina, że w przypadku obserwacji foki na brzegu należy niezwłocznie powiadomić Błękitny Patrol WWF dzwoniąc pod numer 795 536 009 lub Stację Morską Instytutu Oceanografii UG w Helu, telefon 601 889 940.

Należy też pamiętać o tym, aby nie podchodzić do foki i jej nie niepokoić. Jeżeli foka będzie potrzebowała pomocy, udzielą jej wolontariusze z Błękitnego Patrolu WWF, którzy wiedzą jak w takich przypadkach postępować i kogo poinformować, jeśli foka potrzebuje specjalistycznej pomocy.