Ta broń laserowa mieści się w walizce, a zestrzeliwuje drony jak kaczki

Australijska armia ma potężną broń, która pomoże rozprawić się z niechcianymi dronami raz na zawsze. To najpotężniejszy na świecie przenośny laser wysokoenergetyczny, który nie zajmuje więcej niż niewielka walizka.
Dron namierzony przez Fractl /Fot. Australian Army

Dron namierzony przez Fractl /Fot. Australian Army

Drony odgrywają coraz większą rolę we współczesnych konfliktach zbrojnych, ale z drugiej strony coraz trudniej się przed nimi bronić. Jednym z najciekawszych sposobów do ochrony przed wrogimi dronami są lasery, które nie dość, że mogą atakować wiele celów z prędkością światła, to są stosunkowo tanie w eksploatacji (ok. dolara za strzał). Nic dziwnego, że największe armie świata inwestują spore kwoty w taką broń.

Czytaj też: Co można zrobić za 10 pensów? Ta broń pozwoli zniszczyć wrogiego drona

Australian Department of Defence zademonstrował nie tylko pierwszą broń laserową w kraju, ale także najpotężniejszy na świecie przenośny laser wysokoenergetyczny. Nazwany Fractl i zbudowany przez AIM Defence wygląda jak duży laser pomiarowy, waży mniej niż 50 kg i jest zamknięty w specjalnej walizce.

Pierwsza australijska broń laserowa

Fractl został niedawno przetestowany wraz z konwencjonalną bronią przeciwdronową na poligonie wojskowym Puckapunyal w centralnej Wiktorii. Podczas gdy ta druga zużywała mnóstwo amunicji i nie była w stanie nadążyć za nadlatującymi celami, laser działał cicho i precyzyjnie, strącając każdego drona.

Czytaj też: Broń przyszłości jak z “Terminatora” będzie strącać wrogie drony z nieba

Fractl to laser wystarczająco potężny, aby przepalić stal i śledzić obiekty tak małe, jak 10-centówka poruszająca się z prędkością 100 km/h. Jest cichy, praktycznie nieruchomy, a żołnierzy można nauczyć korzystania z niego w ciągu kilku minut.

Nowa broń antydronowa jest przenośna i tania w eksploatacji /Fot. Australian Army

Kapral Patrick Flanagan mówi:

Naciskasz przycisk, aby śledzić drona, a komputer przejmuje kontrolę, a następnie naciskasz kolejny przycisk, aby “pociągnąć za spust”, tak jak w grze wideo. Palec wskazujący pozwala szybko zmieniać celowanie pomiędzy kamerą wideo drona, masą środkową lub jednym ze śmigieł. Wyłączenie kamery zajmuje tylko kilka sekund, a wyłączenie wirnika 2-3 sekundy.

Żołnierz naciska przycisk na małym urządzeniu przenośnym, podobnym do Steam Decka, a setki metrów dalej dron spada z nieba w maleńkim kłębie dymu. Ta precyzyjna kontrola pozwala laserowi na przeprowadzanie ataków z chirurgiczną precyzją poprzez przecinanie przewodów lub podpalanie materiałów wybuchowych, a także na dokonywanie całkowitych zniszczeń zużywając mniej energii niż potrzeba do zagotowania wody w czajniku. System celowniczy może obsługiwać zarówno ataki indywidualne, jak i ataki roju. Ponadto laser jest zaprojektowany tak, aby nie wyrządzić krzywdy żadnemu człowiekowi, który mógłby zjawić się w zasięgu celu.

Podczas pokazu w Puckapunyal system “mocno uszkodził” drona z odległości 500 m. Warto podkreślić, że siła lasera jest ograniczona przez zasilanie, a AIM Defence wcześniej z powodzeniem atakowało drony z odległości 1 km.

W ubiegłym roku firma technologiczna z Canberry Electro Optic Systems otrzymała zamówienie na 10 “Slingerów”, zdalnie sterowanych karabinów maszynowych przeznaczonych na Ukrainę. Przenośny laser wysokoenergetyczny Fractl może być jedną z wielu rodzajów broni antydronowych, które będą pojawiać się na przyszłych polach bitew.