Po zabójstwie nauczyciela Francja zamyka największy meczet w kraju

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Francji zdecydowało o zamknięciu podparyskiego meczetu w Pantin – jednej z największych świątyni muzułmańskich w kraju. Decyzja zapadła po tym, jak z rąk nastoletniego islamisty zginął nauczyciel historii. Wcześniej na stronie internetowej meczetu w Pantin pojawiły się nagrania wzywające do ukarania nauczyciela.
Po zabójstwie nauczyciela Francja zamyka największy meczet w kraju

47-letni Samuel Paty w czasie prowadzonych przez siebie lekcji historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, na północny-zachód od Paryża, pokazywał uczniom karykatury Mahometa. Jak podają francuskie media, lekcja miała być poświęcona wolności słowa, a nauczyciel miał stwierdzić, że jeśli któryś z uczniów wyznania muzułmańskiego czuje się urażony, powinien opuścić salę na czas zajęć.

Po kontrowersyjnej lekcji, która miała miejsce na początku października, do sieci trafiły zdjęcia nauczyciela. Zamieścił je tam jeden z muzułmańskich uczniów, którego nazwiska nie ujawniono. Publikacja informacji o przedstawieniu w czasie lekcji karykatur Mahometa wzburzyła środowisko muzułmańskie, a Paty stał się celem ataków.

Na facebookowym profilu meczetu w Pantin także pojawiły się filmy wzywające do ukarania nauczyciela. Jak podaje francuska policja, w postach podawano także adres szkoły, w której uczył mężczyzna. MSW Francji uznało to za podburzanie do zbrodni i zdecydowało o zamknięciu meczetu na pół roku. Władze świątyni usunęły nagrania i posty oraz wyraziły „żal i ubolewanie” z powodu ich wcześniej publikacji. Potępiły także zabójstwo nauczyciela.

Prokurator ds. zwalczania terroryzmu Jean-François Ricard powiedział, że z informacji zgromadzonych w trakcie przesłuchań wynika, że 18-letni Abdullakh Anzorov, który zamordował nauczyciela, zjawił się pod szkołą, w której pracował Paty w piątek. Zabójca miał prosić uczniów o wskazaniem nauczyciela, a następnie podążyć za nim, gdy ten wracał z pracy do domu. Anzorov zaatakował nauczyciela nożem.

Anzarov został zastrzelony przez policję w trakcie obławy.

 

 

16 zatrzymanych

Po ataku na nauczyciela policja dokonała nalotu na około 40 domów. Zatrzymanych zostało 16 osób, z których sześć wkrótce zwolniono. W sprawę zamieszany jest także kolektyw Sheikh Yassin – grupa islamistyczna nazwana tak na cześć założyciela palestyńskiej grupy bojowników Hamasu. Prezydent Francji powiedział, że wszyscy członkowie grupy zostaną wyjęci spod prawa za „bezpośredni udział” w zabójstwie.

Francuskie media, na które powołuje się BBC, podały także, że przesłuchano ucznia, który rozpoczął internetową kampanię nienawiści przeciwko nauczycielowi, a także jego ojca, który na krótko przed atakiem miał wymieniać maile z zabójcą.

Ojciec ucznia, oraz lokalny kapłan uznawany za radykalnego islamistę, zostali oskarżeni o wzywanie do ukarania Paty’ego, przez wydanie tak zwanej „fatwy” (uznawanej za orzeczenie prawne islamskich uczonych). Mężczyźni zostali aresztowani, a w ich sprawie toczy się śledztwo w związku z „zabójstwem z przedsięwzięciem terrorystycznym”.

Rosja i Francja przeciw terroryzmowi

18-letni Abdullakh Anzorov urodził się w Moskwie, ale od 2008 roku mieszkał we Francji, gdzie przybył razem z rodziną jako uchodźca. Jego rodzina pochodzi z północnego Kaukazu, z regionu Czeczenii, gdzie większość muzułmanów stanowią Rosjanie.

Rosja odcięła się od jakichkolwiek powiązań z napastnikiem. „Ta zbrodnia nie ma związku z Rosją, ponieważ ta osoba mieszkała we Francji przez ostatnie 12 lat” – powiedział Siergiej Parinow, rzecznik ambasady rosyjskiej w Paryżu, w rozmowie z mediami.

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał Rosję do zintensyfikowania współpracy w walce z terroryzmem, podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który określił piątkowy atak pod Paryżem jako „barbarzyńskie morderstwo”.

Prezydent Macron powiedział, że chce „wzmocnienia współpracy francusko-rosyjskiej w walce z terroryzmem i nielegalną imigracją”. Z kolei Kreml opublikował krótkie oświadczenie, cytując Putina, mówiącego, że obie strony „potwierdziły wzajemne zainteresowanie intensyfikacją wspólnych wysiłków w walce z terroryzmem i propagowaniem ekstremistycznej ideologii”.

W środę wieczorem Macron weźmie udział w uroczystości upamiętniającej zmarłego nauczyciela, która odbędzie się na Sorbonie, aby pośmiertnie przyznać Paty’emu Legię Honorową – najwyższe odznaczenie Francji.