Futurystyczny sprzęt amerykańskiej armii. Te gogle noktowizyjne dają widok jak w grze

Armia Stanów Zjednoczonych zaprezentowała działanie nowych gogli noktowizyjnych, które wkrótce trafią do wyposażenia żołnierzy. Inaczej niż stosowane dotychczas noktowizory, nowy sprzęt pozwala widzieć sylwetki ludzi jako świecące w ciemności kontury. Internauci porównali ten efekt do animacji znanych z komputerowej gry Halo.
Futurystyczny sprzęt amerykańskiej armii. Te gogle noktowizyjne dają widok jak w grze

Materiał filmowy przedstawiający nowe ulepszone gogle noktowizyjne w akcji udostępniła w sieci grupa Lancer Brigade. Sprzęt, przypominający lornetkę, ma zapewniać żołnierzom możliwość widzenia wrogów w ciemności, niezależnie od warunków pogodowych. Nowy system noktowizyjny obejmuje wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości z wbudowanym łączem z siecią osobistą żołnierza. Urządzenie jest wyposażone w mechanizmy rzeczywistości rozszerzonej i może łączyć się z Army’s Nett Warrior. 

Nowy system noktowizyjny obejmuje wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości z wbudowanym połączeniem z bezprzewodową siecią osobistą żołnierza, dzięki czemu korzystając z gogli żołnierze mogą obserwować cel bez zerkania w dół, aby odczytać mapę lub sprawdzić radio. Wszystkie te informacje są bowiem wyświetlane na ekranie widzianym przez użytkownika gogli.

Sprzęt umożliwia także szybkie namierzanie celu, jest też wyposażony w algorytmy rzeczywistości rozszerzonej, mogące łączyć się z Army’s Nett Warrior. 

Cały sprzęt waży zaledwie nieco ponad 1,1 kg i jest mocowany z przodu hełmu. W razie konieczności żołnierz może unieść gogle lub przełączyć się na widok tylko z jednego okularu. Amerykańska armia dysponuje na razie 4800  gotowymi do użycia kompletami – podaje DailyMail.  

Ulepszone gogle noktowizyjne o nazwie ENVG-B zostały opracowane przez firmę L3Harris Technologies, globalnego innowatora w dziedzinie technologii lotniczych i obronnych, jako sprzęt dedykowany do użytku na polu bitwy.

– ENVG-B to najbardziej zaawansowane gogle noktowizyjne, jakie kiedykolwiek zostały opracowane i użyte przez armię amerykańską. Umożliwiają żołnierzowi widzenie i manewrowanie w sytuacjach zerowego i słabego oświetlenia. Dostarczyliśmy armii amerykańskiej ponad 4500 gotowych do walki systemów, które spełniają dzisiejsze pilne potrzeby operacyjne naszych sił bojowych – opisuje wynalazek Lynn Bollengier, prezes Integrated Vision Solutions w L3Harris. 

W tweecie udostępnionym przez Lancer Brigade czytamy: „Nigdy nie widzieliście takiego noktowizora”. Opublikowany przez grupę militarną klip pokazuje widziane w ciemności sylwetki żołnierzy, które na obrazie z ENVG-B otoczone są świecącymi konturami. Na nagraniu dokładnie widać nie tylko położenie postaci, lecz także wszystko, co robią czy co trzymają w rękach. 

Jeden z użytkowników Twittera skomentował pokazowe wideo, zamieszczając podobne ujęcie z popularnej gry komputerowej Halo. Zdaniem części internautów efekt, jaki dają innowacyjne gogle noktowizyjne przypomina ten zastosowany w grze jako VISR (ang. Visual Intelligence System, Reconnaissance). VISR w grze dostarcza danych nawigacyjnych i wyróżnia miejsca oraz postacie w obszarze operacyjnym przez podświetlenie konturów podobne jak w przypadku ENVG-B.

Jednak ENVG-B to rzeczywista, a nie jedynie wirtualna technologia, która zapewnia żołnierzom doskonałą widoczność po zmierzchu. Efekt podobny do Halo uzyskano dzięki połączeniu obrazowania termicznego (kamer termowizyjnych) z obrazem wzmocnionym lampami z białym luminoforem.

Jak zapewniają producenci, zaawansowane gogle zapewniają żołnierzom doskonała widoczność nie tylko przy niskim oświetleniu, lecz także w „zdegradowanych środowiskach wizualnych”, czyli przy dużym zadymieniu, mgle lub wśród gruzu i pyłu.