Wyglądał jak kura, ale zwyczaje miał osobliwe. Przed milionami lat ten gad rządził w Europie

Świat dinozaurów był niezwykle zróżnicowany. Wiele gatunków ograniczało swoje występowanie tylko do konkretnych kontynentów. Mimo że Europa w epoce kredy w sporej części była zalana wodami tropikalnego morza, to na niektórych ówczesnych skrawkach lądu żyły przedziwne gady. Najnowsze okrycie z Isle of Wight prezentuje zupełnie nieznany wcześniej gatunek dinozaura.
Vectidromeus insularis / źródło: University of Bath, materiały prasowe

Vectidromeus insularis / źródło: University of Bath, materiały prasowe

Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli na Isle of Wight skamieniałe szczątki nieznanego wcześniej gatunku roślinożernego dinozaura z rodziny hipsylofodontów. Okazowi nadano nazwę Vectidromeus insularis, a więcej o tym znalezisku możemy dowiedzieć się z artykułu w czasopiśmie Cretaceous Research.

Czytaj też: Pradawny gad wydłużał tę część ciała w nieskończoność. Służyła mu do barbarzyńskich czynności

Hipsylofodonty to były bardzo nietypowe dinozaury, które żyły we wczesnej kredzie (ok. 125 milionów lat temu). Były roślinożerne i potrafiły bardzo szybko biegać (wg niektórych porównań niczym gazele). Jeden z gadów z tej rodziny – oryktodrom – miał nawet zwyczaj kopania jam w ziemi, aby składać w nich jaja i odchowywać potomstwo. Mimo że hipsylofodonty wyglądem przypominały drapieżne ptaki, to wciąż były dinozaurami. Uznaje się je za ogniwo pośrednie pomiędzy ptakami i gadami. Niedawno odkryta skamieniałość z Isle of Wight tylko to potwierdza.

Przykładowa skamieniałość hipsylofodonta / źródło: D. Gordon, E. Robertson, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Roślinożerny gad, który biegał jak gazela. Dominował tylko w Europie

Vectidromeus insularis był wielkości kury i znakomicie odnajdywał się w gęsto zarośniętym środowisku. Jest on już drugim gatunkiem hipsylofodontów odkrytym na angielskiej wyspie, co może świadczyć o tym, że przed milionami lat istniała tutaj faktycznie jakaś pokaźna populacja ptasich dinozaurów.

Czytaj też: Tajemniczy potwór przemierzał tereny niedaleko Polski. Nigdzie indziej nie widziano takiego gada

Porównanie hipsylofodontów do człowieka / źródło: Nick Longrich, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Co ciekawe, ani w Ameryce Północnej, ani w Azji czy na półkuli południowej nie znajdowano podobnych skamieniałości. Zatem niewielkie „kurze gady” były typowymi dla kredowego obszaru Europy i prawdopodobnie dominowały na sporym jej obszarze. Jest to tylko kolejnym dowodem na wielkie zróżnicowanie świata gadów w ostatniej z epok mezozoiku.

Czytaj też: Nie żyje od milionów lat, a wciąż straszy. Przerażająca skamieniałość zdradza tajemnice ewolucji

Badania na Isle of Wight będą z pewnością kontynuowane. Naukowcy przyznają, że lwią część prac wykonali amatorzy paleontologii, dla których poszukiwanie skamieniałości jest największym życiowym hobby. Dzięki nim w ciągu ostatnich czterech lat odkryto siedem zupełnie nowych gatunków dinozaurów (włączając hipsylofodonty).