GENEZA PLANETY MAŁP

Pojedynczy akt wypływający z dobroci, ale i arogancji doprowadził do wojny, jakiej świat jeszcze nie widział – tak można w skrócie opisać fabułę „Genezy planety małp”. Za filmem stoją nagrodzeni Oscarem twórcy efektów wizualnych, którzy pracowali m.in. przy „Avatarze” i „Władcy pierścieni”, ale zniewalające efekty specjalne nie przyćmiewają fabuły, a jedynie ją uzupełniają.

Film to całkowicie nowe spojrzenie na serię o planecie małp. Techniczne inspirowany „Avatarem”, jest hołdem złożonym oryginalnym filmom serii. Po raz pierwszy małpy stworzone komputerowo w dużej mierze zastąpiły świetnie ucharakteryzowanych aktorów, o co zadbali spece z Weta Digital. Dzięki nim widzowie mogą wczuć się w sytuację Caesara, szympansa który tak naprawdę nie istnieje. „To duża zmiana w porównaniu do poprzednich filmów. Głównym bohaterem jest małpa i historia jest opowiedziana z jego punktu widzenia.” – mówi producent, Peter Chernin.

W filmie użyto technikę z najwyższej półki, ale akcja rozgrywa się w San Francisco – efekty świetnie wtopiły się w krajobraz miasta, w którym naukowcy prowadzą badania nad inteligencją małp, co prowadzi do wojny.

„To współczesne spojrzenie na mitologię „Planety małp”. Wysokobudżetowy film, w którym fabuła jest równie ważna jak efekty, akcja i bohaterowie. Nakręciliśmy go prosto z serca.” – mówi producent Dylan Clark.

Emocje zawarte w filmie poruszyły wszystkich zaangażowanych w projekt, między innymi Johna Lithgowa : „To niezwykłe, że wielki film science-ficition niesie tak piękne i ważne przesłanie. Scenariusz jest zachwycający, widzów czeka niezwykła przygoda.”

O FILMIE

Will wychowuje Caesara we własnym domu, razem z ojcem. „Zajmuje się nie tylko chorym Charlesem, ale i młodym szympansem. Zaczyna być wrażliwym człowiekiem, a nie tylko naukowcem. Bardziej zależy mu na podopiecznym niż na badanym leku.” – mówi Franco.

Caesar to nie jest zwykłe zwierzę. Will jest dla niego jak ojciec. Dzięki Caeserowi Will poznaje Caroline (Freida Pinto) – weterynarz, która dba o szympansa i jest ważną osobą w ich życiu. „Ujmuje ją troska z jaką Will zajmuje się Caesarem. Sama poświęciła życie małpom, kocha je z całego serca.” – mówi aktorka. Caesar zetknął się z ALZ-112 będąc w łonie matki. Urodził się z ponadprzeciętną inteligencją i zdolnościami. Will potajemnie wynosi z Gen-Sys próbki leku i kontynuuje badania w domu. Caesar i Charles to jego króliki doświadczalne. Szympans rozwija niezwykłe zdolności, a choroba Charlesa się coda. Will wierzy, że odkrył wielki lek, ale okazuje się, że badania doprowadzają do wojny, a w efekcie upadku ludzkości. „Will przekroczył niebezpieczną granicę. Chce leczyć Alzheimera, ale zaczyna bawić się w Boga.” – mówi Rick Jaffa, a Peter Chermin dodaje : „Pytanie brzmi, czy mając dostęp do środków, które mogą zmienić świat, mamy prawo igrać z prawami natury?”

Działanie Willa, choć ze szlachetnych pobudek, prowadzi do katastrofy. Poznajemy Casesara jako dziecko, młodego osobnika, w końcu dorosłego. Przypomina człowieka, wraz z dojrzewaniem jest ciekawy świata, ale efektem ubocznym podawania leku jest agresja. Opieka nad szympansem w końcu przerasta Willa i Caroline, którzy decydują się na oddanie go do specjalnego ośrodka gdzie będzie przebywał z innymi małpami. „Will nie chce się z nim rozstawać, ale Caroline go przekonuje, że zwierzę potrzebuje choćby namiastki wolności i kontaktu z innymi osobnikami gatunku.” – mówi Freida Pinto.

Caesar trafia do San Bruno Primate Sanctuary. Niestety okazuje się, że małpiarnia bardziej przypomina węzienie niż zoo. Prowadzą je Landon (Brian Cox) i jego syn Dodge (Tom Felton).

Caesar nie jest najsilniejszym samcem w ośrodku, więc szybko zaczyna rozumieć, że musi wykorzystać swoją przewagę intelektualną nad pozostałymi osobnikami – Rocketem (samcą alfa), Buckiem (agresywnym gorylem) i Maurice’em (skrzywdzonym emocjonalnie orangutanem). Szybko ustanawia pośród małp nowy ład społeczny, a w kluczowym momencie prowadzi je w powstaniu przeciw znęcającym się nad nimi ludziom.

„To najważniejsza scena filmu. Bardzo mocna i emocjonalna. Pragnęliśmy, żeby widzowie mieli poczucie, że kiedy ją oglądają, świat na chwilę staje.” – mówi Rupert Wyatt. Bunt małp kończy się ucieczką i niezwykłą walką na Golden Gate Bridże. Tak zaczęła się rewolucja, która zmieniła planetę.

„Geneza Planety Małp” miała już swoją premierę na DVD oraz Blu-ray

Więcej:Przyroda