Środkowy palec czasem oznacza zwycięstwo. Znaczenie gestów w różnych stronach świata

Podczas wojaży po różnych krajach uważajcie na mowę ciała. Nie wszystkie gesty są uniwersalne i nie wszędzie znaczą to samo. Łatwo można popełnić faux-pas lub narazić się na poważne nieprzyjemności.
Środkowy palec czasem oznacza zwycięstwo. Znaczenie gestów w różnych stronach świata

 

Figa z makiem

Nasz symbol odmowy w starożytności oznaczał organy płciowe – w południowej Europie nadal ma obsceniczne i obraźliwe znaczenie („spadaj”). Natomiast w Brazylii i Wenezueli w formie figurek znak ten funkcjonuje jako amulet szczęścia.

 

Gest rogów

Mający konotacje satanistyczne gest we Włoszech jest wyraźną obelgą o znaczeniu „twoja żona cię zdradza”, w Afryce oznacza złe moce, lecz w Brazylii ma konotacje pozytywne i oznacza „powodzenia”.

Czytaj więcej: IMPERIUM GESTÓW

 

 

Uniesiony kciuk

W ten sposób w Polsce, Francji czy USA łapie się stopa i sygnalizuje, że coś jest w porządku, natomiast w Grecji i Iranie gest ten ma wulgarną wymowę.

 

 

Kręcenie głową

W większości krajów świata ten gest oznacza „nie”, podczas gdy kiwa się na „tak”. Jednak w Bułgarii, byłych krajach bałkańskich, Turcji, Iranie i części Indii jest odwrotnie.

Czytaj więcej: POZORY NIE MUSZĄ MYLIĆ

 

 

Gest kółka

W krajach anglojęzycznych i Europie oznacza OK, natomiast w Japonii sygnalizuje pieniądze i może być odebrany jako żądanie łapówki; w Iranie oznacza „oko diabła”, w Grecji określa się tak kogoś homoseksualistą, w Turcji, na Malcie i w Ameryce Łacińskiej – dupkiem, w Brazylii: organy płciowe.

 

 

Wyciągnięcie palca wskazującego

U nas wskazuje się tak na coś, ale np. w Azji przywołuje się w ten sposób psa, a Ameryce Łacińskiej, Australii i Indonezji tym gestem daje się znak prostytutce.

 

 

Wyciągnięcie palca środkowego

Dosadna i wulgarna forma „odczep się” w krajach anglosaskich; w arabskiej wersji tego gestu ręka ustawiona jest w poziomie, a środkowy palec skierowany do dołu.

 

 

Gest Victorii

Litera v utworzona przez palec środkowy i wskazujący w Polsce oznacza zwycięstwo, ale w Azji pokazany w odwrotną stronę (wierzchnią częścią dłoni w stronę rozmówcy) oznacza to samo, co wystawienie środkowego palca.

 

Trzymanie się za ręce

Gest przyjacielski wśród osób tej samej płci (nie chodzi o homoseksualistów) powszechny w Arabii Saudyjskiej i innych krajach Bliskiego Wschodu, Indiach, Tajlandii, Afryce Środkowej i Wschodniej.

 

 

Gest otwartej dłoni

Ma wiele znaczeń: cześć, pięć, stop, przybij piątkę, jednak w Grecji to jeden z bardziej obraźliwych gestów znaczący „pieprz się”, „idź do diabla”.

 

Pocieranie kciukiem palca wskazującego i środkowego

W ten sposób pokazujemy pieniądze, natomiast w Ameryce Łacińskiej, by wyrazić to samo, wykonuje się ruch całą dłonią, przypominający odkręcanie kurka z wodą.

 

 

Pstrykanie placami

Przywoływanie w ten sposób kelnera u nas uważa się za niegrzeczne, ale w wielu krajach ten gest nadal obowiązuje; w Meksyku i Kostaryce na kelnera psyka się ustami: psssyk, a w Panamie na kelnerów się klaszcze.