Czy w jaskiniach i kopalniach żyją gigantyczne pająki? Prawda może zaskoczyć!

Pająki są jednymi z najbardziej nielubianych, ale jednocześnie zróżnicowanych organizmów na Ziemi. Wiele gatunków czeka jeszcze na odkrycie, a na pewno część z nich ukrywa się w jaskiniach i kopalniach, unikając światła dziennego. Czy wszystkie są gigantyczne, a może osobnik niedawno odkryty w Meksyku to wyjątek?
W jaskiniach i kopalniach na całym świecie ukrywa się wiele gatunków nieznanych pająków, które czekają na odkrycie /Fot. Pexels

W jaskiniach i kopalniach na całym świecie ukrywa się wiele gatunków nieznanych pająków, które czekają na odkrycie /Fot. Pexels

Pająki żyjące w kopalniach i jaskiniach potrafią osiągnąć ogromne rozmiary, o czym często nie jesteśmy w stanie się przekonać, bez wyciągania ich na powierzchnię ziemi. Nie ma jednego “typu” pajęczaków żyjących w całkowitych ciemnościach, bo to prawdziwy przekrój przez wszystkie znane nam plany ciała i rozwiązania ewolucji. Być może najbardziej imponującym pająkiem jaskiniowym jest gatunek, który został po raz pierwszy zidentyfikowany w opuszczonej kopalni w Baja California Sur w Meksyku.

Czytaj też: Pająki starsze od dinozaurów. Odkryto nowe gatunki

Dr Jim Berrian, entomolog terenowy z Muzeum Historii Naturalnej w San Diego, mówi:

Pierwszym dowodem na istnienie tego gatunku był zrzucony egzoszkielet w pęknięciach nawisu skalnego. Było on nienormalnie duży i mogłem stwierdzić po układzie oczu, że należał do przedstawiciela pająków z rodziny Ctenidae, z bardzo małą liczbą gatunków w Baja California Sur.

Pająki giganty żyją w jaskiniach – to niemal pewne

Behemot pająków jaskiniowych był nie tylko nowym gatunkiem, ale także nowym rodzajem. Został on nazwany pająkiem wędrownym Sierra Cacachilas – Califorctenus cacachilensis – i jest krewnym jadowitego wałęsaka brazylijskiego, Phoneutria fera. Na szczęście, Califorctenus cacachilensis nie odziedziczył po nim jadowitości.

Dr Jim Berrian dodaje:

Zostałem ugryziony podczas pracy z żywym okazem Califorctenus cacachilensis i nadal żyję. Nie analizowaliśmy toksyczności jadu, ale większość wałęsaków nie jest tak niebezpieczna jak wałęsak brazylijski.

Brak jadu Califorctenus cacachilensis nadrabia rozmiarem. Z wrzecionowatymi odnóżami o rozpiętości około 10 centymetrów i krótkim, krępym 2,5-centymetrowym ciałem, jest zbliżony wielkością do piłki do softballu. Taki plan budowy ciała sprawia, że snucie pajęczyn jest bezcelowe, o wiele lepiej jest przemykać wzdłuż ścian opuszczonych kopalni i polować na zdobycz na odnóżach. Ich jad może nie był na tyle silny, by zabić Berriana, ale poradzi sobie z każdym szczurem lub mniejszym zwierzęciem.

Pająki żyjące w kopalniach i jaskiniach potrafią być naprawdę duże – tu Califorctenus cacachilensis /Fot. San Diego Natural History Museum

Zaskakujące jest, że pająka nie udało się odkryć wcześniej, gdyż opuszczona kopalnia, w której go znaleziono, nie zawsze była opuszczona. Górnicy prawdopodobnie żyli kiedyś w bliskim sąsiedztwie z Califorctenus cacachilensis, a być może nawet zetknęli się z nim, ale tego nie zgłosili.

Czytaj też: Pająki też uprawiają zaloty. Niewiarygodne, co robią samce, aby się przypodobać wybrance

U innych pająków żyjących w ciemnych i odległych miejscach doszło do wykształcenia się narządów wykrywających światło. Na początku tego roku w jaskiniach Izraela odkryto siedem nowych gatunków pająków z rodzaju Tegenaria – pięć z nich miało zredukowane oczy, podczas gdy pozostałe dwa gatunki były całkowicie ślepe.