Odnaleziono gigantyczne wizerunki z czasów starożytnych. Mają setki metrów kwadratowych

Na terenie współczesnej Turcji znajdują się ruiny miasta Sadogora, które wywodzi się z czasów późnego Cesarstwa Rzymskiego. Swego czasu funkcjonował tam bardzo istotny ośrodek handlowy, ale nie to jest w całej sprawie najciekawsze.
Odnaleziono gigantyczne wizerunki z czasów starożytnych. Mają setki metrów kwadratowych

Ważna funkcja Sadogory wynikała przede wszystkim z lokalizacji, ponieważ osada ta znajdowała się przy drodze łączącej Koropassos, Garsaborę i Mazakę. W toku wcześniejszych wykopalisk znaleziono na miejscu między innymi budynki pamiętające czasy rzymskie i bizantyjskie, a także inskrypcje zapisane w łacinie i grece.

Czytaj też: Tajemnicza budowla o nietypowym kształcie. Tysiące lat temu ktoś wykorzystał wynalazek z… XVIII wieku

Teraz z kolei udało się odnaleźć coś jeszcze innego. Chodzi o sporych rozmiarów mozaiki, które są tak liczne i rozległe, iż archeolodzy mówią o jednym z największych tego typu znalezisk w środkowej Anatolii. Wrażenie robi też willa, która najprawdopodobniej należała do wysoko postawionego urzędnika. 

Wizerunki w postaci mozaik znalezione na terenie ogromnej wilii zajmują łączną powierzchnię rzędu 600 metrów kwadratowych

Jak na razie zidentyfikowano co najmniej 33 pomieszczenia wchodzące w skład tego kompleksu. Naukowcy zwrócili również uwagę na napis Hyacinthos, który może odnosić się do właściciela willi. Zdobiące ją mozaiki zajmują powierzchnię rzędu 600 metrów kwadratowych. Ale co prezentują te niecodzienne wizerunki?

Chodzi o wzory geometryczne, rysunki kwiatów czy tzw. sztukę przedstawiającą. Ten ostatni termin odnosi się do wszelkiego rodzaju dzieł mających na celu ukazywanie wybranych obiektów w realnych rozmiarach i kształtach. Zdaniem ekspertów willa powstała w III wieku, choć najwyraźniej zamieszkiwano ją przez bardzo długi czas. Wskazuje na to obecność różnego rodzaju artefaktów powiązanych z okresem bizantyjskim i seldżuckim.

Czytaj też: Tego klasztoru szukano tysiąc lat. Wielki przełom ze słynną księgą w tle

Anatolia to kraina historyczna obejmująca tereny dzisiejszej Turcji. W pewnym momencie wchodziła ona w skład Cesarstwa Rzymskiego. Prowincję tę nazywano wtedy Azją, choć z czasem podzielono ją na wiele mniejszych obszarów. Jeśli chodzi o okres seldżucki, to trwał on od XI do XIV wieku i był powiązany z władzą dynastii zwanej Seldżukami bądź Seldżukidami. Jej założycielem miał być mężczyzna zwany Seldżukiem, choć informacje na temat jego życia są bardzo ograniczone.