Gigantyczne złote rybki w Kanadzie. Czy mogą pojawić się w Polsce?

Złote rybki, niektóre wielkości piłki do futbolu amerykańskiego, nawiedzają Kanadę. Nie spełnią twoich trzech życzeń, ale mogą zagrozić rodzimym gatunkom. Czy sytuacja mogłaby się powtórzyć w innych miejscach na świecie, np. w Polsce?
Nie każda złota rybka spełnia życzenia /Fot. Pixabay

Nie każda złota rybka spełnia życzenia /Fot. Pixabay

Gigantyczne złote rybki pojawiły się w jeziorach w pobliżu kanadyjskich miast Terrace, Quesnel i Whistler. Eksperci informują, że tysiące dużych, inwazyjnych osobników rozmnożyło się bez kontroli w zbiornikach wodnych w całym regionie. Sytuacja jest poważna, bo zwierzęta te mogą zagrażać lokalnym gatunkom.

Czytaj też: Dlaczego ryby ciągle patrzą w dół? Zagadka rozwiązana

Prof. Brian Heise z Thompson Rivers University mówi:

To nie są małe złote rybki, które widzisz w sklepie zoologicznym. Już teraz są dość duże, a mają potencjał, by być jeszcze większe – zwłaszcza w cieplejszych, bogatszych w pokarm wodach. Sytuacja szybko może się wymknąć spod kontroli.

Zmutowane złote rybki – co się z nimi stało?

Carassius auratus auratus to podgatunek karasia chińskiego, często nazywanego karasiem złocistym, a w akwarystyce złotym karasiem. Należy do rodziny karpiowatych i rzędu karpiokształtnych i jest protoplastą popularnych ryb akwariowych hodowanych na całym świecie w wielu odmianach, powszechnie określanych nazwą pospolitą – złota rybka.

Złote rybki po wypuszczeniu na wolność stają się gatunkiem inwazyjnym w Ameryce Północnej, zagrażając kanadyjskim ciekom wodnym, żerując na rodzimych gatunkach i konkurując z nimi o pożywienie. Pojawienie się tych ryb w zbiorniku wodnym zwiększa mętność (obniża przejrzystość) wody. Zmniejsza to także ilość światła słonecznego docierającego do roślin podwodnych, co z kolei prowadzi do utraty siedlisk wielu gatunków. Wraz z wysokim współczynnikiem reprodukcji, cechy te sprawiają, że złote rybki są realnym zagrożeniem dla wód kanadyjskich.

Złote rybki są trzymane jako zwierzęta akwariowe od wieków i wypuszczane, gdy stają się niechciane. To poważny błąd, bo na wolności rozmnażają się bez kontroli i rosną do “gigantycznych” rozmiarów. Zdjęcia zrobione przez Kanadyjczyków pokazują, że niektóre z nich są nawet zbliżone rozmiarami do piłek do futbolu amerykańskiego.

Wielkość złotych rybek jest dyktowana przez środowisko, w którym żyją. Zwierzęta trzymane w małym zbiorniku na prostej karmie pozostaną małe przez całe życie, częściowo z powodu stresu. Gdy jednak przeniesiemy te same złote rybki do dużego zbiornika z praktycznie nieograniczoną ilością pokarmu, szybko urośnie. Maksymalne rozmiary złotych rybek żyjących na wolności nie są znane.

Czytaj też: Zamrożona ryba wróciła do życia. Z ludźmi nie będzie tak łatwo

W ciągu ostatniej dekady, populacje złotych rybek rozprzestrzeniły się z obszaru Vancouver do jezior w północnych i wewnętrznych częściach prowincji. Jednym z najczęstszych sposobów zwalczania problemu złotych rybek są tzw. połowy elektryczne. Jest to proces kosztowny i bolesny także dla rodzimych gatunków.

Dlatego władze Kanady apelują, by niechcianych złotych rybek nie wyrzucać, tylko oddać do sklepu zoologicznego, przekazać do szkoły lub innej placówki publicznej. W Polsce nie obserwujemy inwazji złotych rybek, bo nie są one wypuszczane na wolność w tak dużych ilościach, co w Kanadzie. Gdyby jednak takie zjawisko miało miejsce, to zmutowane złote rybki również pojawiłyby się w naszych wodach.