Gigantyczny jacht-wyspa

Prywatne wyspy to już nie nowość. Jednakże prywatne wyspy pokryte wspaniałymi zielonymi ogrodami, a ponadto pływające, dokąd dusza zapragnie, to już coś zupełnie oryginalnego. Wally Island to najnowszy luksusowy jacht-wyspa, który może pływać przez 5 lat bez potrzeby przybijania do brzegu.

Specjaliści z firmy Wally Yachts z Monako – jednego z największych na świecie producentów luksusowych i nowoczesnych jachtów – opracowali projekt tak zwanej Wally Island. Oprócz stalowego korpusu, teakowego pokładu i luksusowego wyposażenia jacht ma najnowocześniejszy napęd i rewelacyjne parametry techniczne.
Całkowita długość jednostki to 99,05 m, szerokość — 18 m, zanurzenie — 4,05 m, wyporność ładunkowa — 2730 t. Jacht wyposażony jest w dwa silniki elektryczne o mocy 2,5 MW każdy, oraz dwa elektryczne silniki manewrowe po 240 kW każdy. Będą one zasilane generatorami Diesla (na jachcie będzie ich aż pięć – 4 podstawowe po 1,5 MW każdy i jeden rezerwowy – 160 kW).

Jacht osiąga maksymalną szybkość 17,5 węzłów (32,4 km/h), a prędkość przelotową – 16 węzłów (prawie 30 km/h). Jego zakres pływania wynosi 15 tysięcy mil morskich ( 27,78 tys. km). Bak WallyIsland ma pojemność 750 tys. litrów, a więc jest on w stanie pływać przez pięć lat bez potrzeby ponownego tankowania. Zbiornik wody pitnej zmieści w sobie 50 tys. litrów wody pitnej, oprócz tego na jachcie zainstalowane jest urządzenie, odsalające wodę morską (110 litrów na godzinę). Nie ma więc potrzeby przybijania do brzegu i tankowania przez bardzo długi okres. Chyba, że pasażerowie mają ochotę na spacer lub przejażdżkę po stałym lądzie (jacht może wziąć na pokład kilka samochodów).
Luksusowa kajuta gospodarza statku ma powierzchnię 200 m2, a do dyspozycji gości zaprojektowano sześć wygodnych dwuosobowych kajut, które w razie potrzeby można podzielić na dwanaście mniejszych. Na jachcie zmieści się również 40-osobowa załoga. Podczas rejsu pasażerowie z pewnością nie będą się nudzić – na pokładzie WallyIsland znajduje się nie tylko kino, biblioteka, sauna, centrum rekreacji i odnowy biologicznej, lecz także basen o wymiarach 10,5 x 8 metrów i wiele innych rozrywek. JSL
źródło: www.wally.com