Za długie maile? Gmail podsumuje ich treść, żebyś nie musiał się męczyć

Sztuczna inteligencja pozwala na wiele ciekawych i przydatnych w codziennym życiu ulepszeń. Jednym z nich jest podsumowywanie dokumentów, artykułów czy wiadomości. Właśnie z tej ostatniej opcji będą mogli skorzystać użytkownicy poczty Gmail.
Za długie maile? Gmail podsumuje ich treść, żebyś nie musiał się męczyć

Sztuczna inteligencja podsumuje wiadomości mailowe w poczcie Gmail

Często jest tak, że musimy zapoznać się z treścią jakiegoś tekstu, ale mamy na to zbyt mało czasu lub po prostu jest to dość nużąca dla nas tematyka, przez co ciężko nam przyswoić najważniejsze zagadnienia. Tutaj z pomocą przychodzi generatywna sztuczna inteligencja i funkcja podsumowań. Pozwala ona uzyskać podsumowanie najważniejszych informacji z artykułów, dokumentów, a nawet nagrań audio czy rozmów telefonicznych. Działa to również w przypadku wiadomości, z czego mogą już korzystać użytkownicy Android Auto.

Czytaj też: Google idzie na ugodę. Usunie gromadzone dane

Teraz podobna opcja pojawi się też w poczcie Gmail, bo chociaż Google jeszcze się tym nie pochwalił, PiunikaWeb i specjalista ds. kodowania AssembleDebug już znaleźli dowód na to, że gigant taką funkcję testuje. Nowość o nazwie „podsumuj tę wiadomość” została znaleziona w wersji 2024.03.31.621006929 aplikacji Gmail na Androidzie i w zasadzie sama jej nazwa mówi nam wszystko. Jak możecie zauważyć na poniższym zrzucie ekranu, (jeszcze nieaktywny) przycisk podsumowań pojawia się tuż pod tytułem maila.

Co istotne, osoby korzystające z pakietu Gemini for Workspace mają już dostęp do posumowań wiadomości mailowych, ale jest to funkcja dostępna tylko na komputerach stacjonarnych. W dodatku jest mocno ograniczona, co dotyczy wątków z więcej niż dwiema odpowiedziami, a nie długich, pojedynczych maili. Jest to w zasadzie funkcja skierowana do korporacji, podczas gdy nowo odkryta opcja bez wątpienia skierowana została do wszystkich użytkowników.

Czytaj też: Google robi wszystko, by Gemini stało się naprawdę niezastąpionym asystentem

Możliwość szybkiego wygenerowania podsumowania długich wiadomości w poczcie Gmail na smartfonach będzie z pewnością bardzo przydatna, pozwalając zaoszczędzić czas i wyłapać najistotniejsze punkty maila. Na razie Google tylko to testuje, więc nie ma jeszcze pewności, czy taka opcja w ogóle trafi na urządzenia, ale wydaje się, że jeśli firma nie natrafi na jakieś ogromne komplikacje, wkrótce będziemy już mogli z tego korzystać. Zapewne nie wszyscy, bo jak to obecnie bywa z funkcjami sztucznej inteligencji, udostępniane są one raczej urządzeniom, które mogą je obsłużyć. Istnieje też możliwość, że będzie to kolejna z ekskluzywnych funkcji skierowanych tylko do smartfonów Pixel.